"Blachnicki. Świadectwo Niepokornego". Pospieszalski o filmie: chcemy naszkicować biografię księdza
- Ludzie, którzy są blisko Kościoła, znają ks. Franciszka Blachnickiego, ale mamy świadomość tego, że trzeba zrobić film dla tych, którzy nie wiedzą o nim wiele - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pospieszalski, publicysta, współautor filmu dokumentalnego "Blachnicki. Świadectwo Niepokornego".
2021-08-10, 11:15
Audycję zdominowały opowieści o ks. Franciszku Blachnickim i o tym, jak powstawał film o założycielu Ruchu Światło-Życie, także Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Postać księdza zafascynowała mnie, odkryłem ją na początku lat dwutysięcznych trochę przez jego wychowanków z warszawskiego Imielina z parafii pw. Świętego Tomasza Apostoła. Młodzi ludzie poprosili mnie wtedy, bym pomógł im muzycznie - powiedział Jan Pospieszalski.
Paweł Nowacki dodał, że z ks. Franciszkiem Blachnickim zetknął się na oazach już jako nastolatek, a kluczowym momentem były wtedy spotkania w czasie rekolekcji na górze zwanej Tabor, gdzie zjeżdżały się wszystkie oazy. Tam ksiądz głosił kazania dla całej wspólnoty oazowej.
"Formacja chrześcijanina"
- W wyjątkowych sytuacjach przebywał tam też jego wielki patron, arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła. To były niezwykłe doświadczenia także dlatego, że formacja, którą stworzył dla młodych ludzi ks. Franciszek Blachnicki, to była formacja chrześcijanina, postawy Chrystusa - powiedział Paweł Nowacki.
Powiązany Artykuł
Rola Węgrów w Powstaniu Warszawskim. Tadeusz Pawlicki o filmie "Węgrzy w Warszawie"
W czasie II wojny światowej Franciszek Blachnicki brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. 20 września trafił do niemieckiej niewoli, skąd udało mu się uciec. Następnie zaangażował się w działalność konspiracyjną. 27 kwietnia 1940 został ujęty przez Gestapo w Zawichoście i aresztowany, a następnie wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym przebywał 14 miesięcy.
REKLAMA
We wrześniu 1941 przewieziono go do więzienia śledczego w Zabrzu, a później do Katowic. 30 marca 1942 został skazany na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność przeciw Trzeciej Rzeszy. W celi śmierci spędził pięć miesięcy. 14 sierpnia został ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono mu na 10 lat ciężkiego więzienia. Karę tę miał odbyć po zakończeniu wojny. W kolejnych latach przebywał w hitlerowskich obozach i więzieniach w Raciborzu, Rawiczu, Börgermoor, Zwickau i Lengenfeldzie (KL Flossenbürg).
"Rzetelnie naszkicować biografię księdza"
- W filmie, w jego dłuższym scenariuszu, chcemy rzetelnie naszkicować sylwetkę księdza, a nie jest to takie łatwe, bo jego biografia wpisana jest w najważniejsze wydarzenia Polski XX w. To człowiek, który urodził się w czasie powstań śląskich i nieomal stracił życie - podkreślił Jan Pospieszalski.
Stan wojenny zastał ks. Franciszka Blachnickiego w Rzymie. Nie mógł wrócić do kraju, ponieważ był poszukiwany listem gończym. W 1982 zamieszkał w ośrodku polskim Marianum w zachodnioniemieckim Carlsbergu. Tam też zmarł 27 lutego 1987 roku.
W sprawie śmierci duchownego IPN w latach 2001–2005 prowadził śledztwo. Ustalono wówczas, że ks. Blachnicki był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem swoich najbliższych współpracowników - małżeństwa Jolanty i Andrzeja Gontarczyków. Wnioski ze śledztwa wskazywały, że duchowny mógł umrzeć na skutek otrucia.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman
Gość: Jan Pospieszalski (publicysta, współautor filmu dokumentalnego "Blachnicki. Świadectwo Niepokornego")
REKLAMA
Data emisji: 09.08.2021
Godzina: 22:05
Polecane
REKLAMA