"Powoli przesuwamy się do przodu". Kolejna runda negocjacji ws. kopalni Turów
Delegacje Polski i Czech wrócą rano do rozmów w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Celem jest osiągnięcie porozumienia i podpisanie międzyrządowej umowy, a w konsekwencji - wycofanie pozwu przeciwko Polsce, który Czesi złożyli w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
2021-08-12, 04:04
Według strony czeskiej, wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko. Miało między innymi spowodować obniżenie poziomu wód gruntowych. W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia.
Powiązany Artykuł
Śląsk chce budować wielkie magazyny energii. Jest pomysł na wykorzystanie nieczynnych szybów górniczych
Posłuchaj
Dziewiąta tura negocjacji
Polsko-czeskie negocjacje w sprawie Turowa trwają od połowy czerwca. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ocenia, że ubiegłotygodniowe rozmowy dotyczące przyszłości kopalni przyniosły postęp.
- Chcielibyśmy oczywiście jak najszybciej posuwać się do przodu, jednak wciąż jeszcze trochę pozostało do przedyskutowania. Nie chcę rysować jakiejś perspektywy, bo zależy to od wielu czynników, a sprawa jest bardzo złożona, ale powoli przesuwamy się do przodu - powiedział wiceminister.
REKLAMA
Czytaj także:
- Rząd znowelizował ustawę górniczą: przedłuża stosowanie osłon dla górników, finansowanie likwidacji kopalń
- Reportaż "Lampka skarbnika". Jak ocalić kopalnie od zapomnienia? [POSŁUCHAJ]
Rozpoczynającą się dziś dziewiątą turę rozmów poprzedziły spotkania ekspertów z obu państw.
mbl
REKLAMA