Müller o nowym ministerstwie: w tej chwili ustalenia koalicyjne nas nie wiążą, mogliśmy uwzględnić głos strony społecznej

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zostało przekształcone w Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dział praca wraca do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że ustały wiążące ustalenia koalicyjne w związku ze zmianami politycznymi w rządzie, co pozwoliło na uwzględnienie głosu strony społecznej.

2021-08-13, 14:15

Müller o nowym ministerstwie: w tej chwili ustalenia koalicyjne nas nie wiążą, mogliśmy uwzględnić głos strony społecznej
Piotr Müller. Foto: Krystian Maj/KPRM

- Były takie głosy wcześniej, również ze strony społecznej, chociażby związków zawodowych, że przypisanie działu praca do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, czyli taki klasyczny model, który był wcześniej, lepiej się sprawdzał - powiedział w piątek Müller, pytany o powód przekształcenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w Ministerstwo Rozwoju i Technologii, i tym samym powrót do "starego".

Wynik zmian politycznych

Dodał, że przenosiny działu praca do Ministerstwa Rozwoju i Technologii były związane z ustaleniami koalicyjnymi. - W tej chwili one nas w tym sensie nie wiążą, że doszły zmiany polityczne w ramach rządu, stąd decyzja, by uwzględnić też głos strony społecznej - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że "w tej chwili nie ma decyzji, nie ma osoby wyznaczonej", która miałaby objąć stanowisko szefa w nowo utworzonym Ministerstwie Rozwoju i Technologii. - Na decyzje personalne czekamy - wyjaśnił.

Powiązany Artykuł

ministerstwo rozwoju 1200 free.jpg
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekształcone w Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Müller zaznaczył jednak, że resort kontynuuje prace, a obowiązki ministra konstytucyjnego pełni premier Mateusz Morawiecki oraz "wszyscy wiceministrowie, którzy tam pozostali".

REKLAMA

Podkreślił, że Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, do którego został przypisany dział praca, nadal kierować będzie minister Marlena Maląg.

Zmiany w zakresie działania resortów zachodzą po tym, jak we wtorek 10 sierpnia premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Następnie w środę 11 sierpnia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Czytaj także:

W środę rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia, w tym Iwona Michałek, odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy, oraz szef departamentu turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

REKLAMA

Wcześniej dymisja 

Wcześniej, w środę 4 sierpnia premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w MRPiT. - Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70 mkw. oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego - poinformował wówczas rzecznik rządu Piotr Müller. Z funkcji wiceszefa MON zrezygnował również Marcin Ociepa, który finalnie opuścił klub Porozumienia.

Parlamentarzyści Porozumienia poinformowali, że utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina. 

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej