"Pomylili się podczas głosowania". Marszałek Sejmu tłumaczy wniosek o reasumpcję

2021-08-16, 21:29

"Pomylili się podczas głosowania". Marszałek Sejmu tłumaczy wniosek o reasumpcję
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Zewnętrzne opinie prawne, które analizowałam, mówią, że jeśli marszałek Sejmu otrzyma właściwie podpisany wniosek o reasumpcję, to nie ma możliwości, żeby nie poddał go pod głosowanie Izby - mówiła w poniedziałek w TVP Info marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która przedstawiła trzy opinie prawne z 2018 r.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas posiedzenia Sejmu w ubiegłym tygodniu zarządziła reasumpcję przegranego wcześniej przez PiS głosowania nad odroczeniem obrad Izby do 2 września. Wniosek o reasumpcję poparł m.in. Paweł Kukiz i dwóch innych posłów koła Kukiz'15, którzy twierdzą, że wcześniej pomylili się, głosując za przerwaniem posiedzenia Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiedziały złożenie wniosków o odwołanie marszałek Sejmu.

Powiązany Artykuł

mid-21811425 (2).jpg
Prof. Waldemar Gontarski: nie jest informacją prawdziwą, że to marszałek Sejmu spowodowała reasumpcję

Reasumpcja to demokratyczna procedura

Marszałek Sejmu zapewniała, że poddanie pod głosowanie wniosku o reasumpcję to normalna demokratyczna procedura określona w regulaminie Sejmu. Podkreśliła, że pod wnioskiem podpisało się 33 posłów, następnie po otrzymaniu wniosku zdecydowała się zarządzić przerwę, zwołać Konwent Seniorów, zasięgnąć opinii prawników i rozważyć argumenty zawarte we wniosku.

Elżbieta Witek dodała, że argumentem posłów wnioskodawców było to, że pomylili się podczas głosowania.

Pięć opinii prawnych

Marszałek Sejmu poinformowała ponadto, że skorzystała z pięciu opinii prawnych - dwóch autorstwa Biura Analiz Sejmowych oraz trzech opinii zewnętrznych zamówionych w 2018 r., kiedy padł wniosek o reasumpcję podczas głosowania nad uchyleniem immunitetu ówczesnemu posłowi PO Stanisławowi Gawłowskiemu.

Jak poinformowała Elżbieta Witek te trzy, zewnętrzne opinie prawne zostały zamówione w 2018 r. przez wicemarszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz posła PO Sławomira Neumanna, a autorami tych opinii są: prof. Ryszard Piotrowski, prof. Sabina Grabowska i prof. Sławomir Patyra. Marszałek Sejmu zaprezentowała wspomniane opinie podczas rozmowy w "Gościu Wiadomości".

- Dwóch prawników z tej grupy jest w grupie doradców marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w sprawie konstytucyjności - mówiła marszałek Sejmu.

Reasumpcje autorstwa PO 

Przywoływała również dwa wnioski o reasumpcje autorstwa PO - z 2010 r. i 2012 r., które według marszałek Sejmu nie zawierały żadnego uzasadnienia, a były poddane pod głosowanie kolejno przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz (w 2010 r.) oraz marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę (w 2012 r.).

Powiązany Artykuł

budka witek collage pap 1200 .jpg
Budka zapowiada wniosek do prokuratury ws. marszałek Sejmu. Chodzi o wznowienie obrad

Przypomniała, że po informacji w 2010 r. i 2012 r., że reasumpcja to wynik tego, że część posłów pomyliła się podczas głosowania, wszyscy członkowie Konwentu Seniorów, w tym wicemarszałek z PiS podpisali się pod wnioskiem.

- Nawet my będąc w opozycji, potrafiliśmy się pod takim wnioskiem Konwentu Seniorów podpisać. Dzisiaj to jest niemożliwe. Dzisiaj na każdym kroku jest krzyk i awantura - powiedziała marszałek Sejmu.

Czytaj także:

Zapewniała, że w ubiegłą środę, podczas posiedzenia Sejmu, nie wydarzyło się nic, co byłoby sprzeczne z regulaminem Izby.

Wotum nieufności

Odnosząc się do zapowiedzi wniosku o wotum nieufności, Elżbieta Witek stwierdziła, że nie jest on skierowany przeciwko niej, bo według opinii prawnych nie popełniła podczas głosowania żadnego błędu.

- Opinie prawne, te zewnętrzne, mówią o jednym, że jeśli marszałek Sejmu otrzyma właściwie podpisany wniosek o reasumpcję, to nie ma możliwości, żeby nie poddał go pod głosowanie Izby - mówiła Elżbieta Witek.

bf

Polecane

Wróć do strony głównej