"Jako rząd mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne". Müller o ustawie medialnej

2021-07-28, 10:45

"Jako rząd mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne". Müller o ustawie medialnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Microgen/Shutterstock

- Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej, chcemy wprowadzić ją w życie. Jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje, jakie uzna za stosowne - mówił w środę poseł PiS i rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Rzecznik rządu był pytany w Programie 3 Polskiego Radia, czy poprawki przyjęte przez sejmową komisję kultury do projektu zmian w tzw. ustawie medialnej są po myśli rządu.

Powiązany Artykuł

suski 1200 pap.jpg
"Jeżeli Gowin jej nie poprze, to i tak przejdzie". Suski o ustawie medialnej

Piotr Müller zaznaczył, że rząd nie wydawał uchwały w tym zakresie. - Natomiast nasze środowisko polityczne, które przecież tworzy rząd, popiera tę ustawę, która jest w Sejmie i chcemy ją wprowadzić - powiedział.

Według niego, podobne regulacje obowiązują w Austrii czy Francji. - To jest prawo każdego suwerennego państwa, aby ograniczać ryzyka możliwości zakupu mediów czy innych ważnych spółek w danym kraju, przez podmioty z zagranicy. Chyba nikt by nie chciał, żeby Rosjanie czy jakieś inne kraje, które są nam wrogie, takie działania mogły podejmować, a w tej chwili mogą takie działania podejmować - mówił rzecznik rządu.

"Polska suwerennym krajem"

Na uwagę, że nasi amerykańscy partnerzy nie będą mogli podejmować takich działań na rynku medialnym, rzecznik rządu odparł, że "Polska jest suwerennym krajem, który decyduje o takich rozwiązaniach samodzielne". Dodał, że podobnie czynią np. Austriacy i nie widzi problemów na linii Stany Zjednoczone - Austria.

Dopytywany o negatywne reakcje strony amerykańskiej na projekt PiS, Müller powiedział, że "to jest stanowisko Stanów Zjednoczonych". - A my jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje takie, jakie uzna za stosowne i dlatego je wprowadzamy - powiedział rzecznik rządu.

Czytaj także:

Projekt PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego. W myśl projektu, "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Powiązany Artykuł

komisja kultury PAP 1200.jpg
Działalność KRRiT. Sejmowa komisja kultury odrzuciła wniosek opozycji

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Na wtorkowym posiedzeniu komisja kultury przyjęła poprawkę złożoną przez Marka Suskiego (PiS) zakładającą, że wprowadzane nowelizacją przepisy w sprawie koncesji dla spółek z udziałem kapitałowym osób zagranicznych nie stosują się do podmiotów z siedzibą w państwie członkowski Europejskiego Obszaru Gospodarczego "pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG".

Czytaj także:

Komisja przyjęła też poprawkę Jarosława Sachajki (Kukiz'15), która zakłada, że udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykorzystaniem obowiązku dostosowania, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa.

Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone przez Mirosława Suchonia (Polska 2050), a także Stanisława Bukowca (Porozumienie), który chciał by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

pg

Polecane

Wróć do strony głównej