X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wszystko może się jeszcze wydarzyć". Tomasz Pietryga o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:37
- Procedura legislacyjna jest długa i wszystko się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że mamy kontekst nie tylko polityczny i medialny, ale też międzynarodowy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był również Andrzej Potocki ("Sieci"). 
Obrady sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Obrady sejmowej Komisji Kultury i Środków PrzekazuFoto: PAP/Marcin Obara

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rekomenduje przyjęcie z poprawkami projektu zmian w ustawie medialnej. Propozycja autorstwa posłów PiS ma zablokować możliwość posiadania przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego więcej niż 49 procent udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych. Odrzucenia projektu chce opozycja.

Czytaj także:
forum komisja sejmowa ustawa medialna 1200.jpg
Ustawa medialna. Komentarze po obradach komisji sejmowej

Jedna ze zmian dotyczy udzielania koncesji podmiotom zagranicznym. W celu jej uzyskania konieczne miałoby być posiadanie siedziby w państwie Członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, "pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Posłuchaj
47:36 _PR24_AAC 2021_07_27-18-05-59.mp3 Tomasz Pietryga i Andrzej Potocki m.in. o ustawie medialnej ("Debata dnia")

Wszystko może się wydarzyć

Zdaniem Tomasza Pietrygi "wszystko wskazuje na to, że PiS »brnie« w tę ustawę" i nie zanosi się na to, "aby teraz coś się w tej sprawie zmieniło". - Procedura legislacyjna jest jednak długa i wszystko się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że mamy kontekst nie tylko polityczny i medialny, ale też międzynarodowy - mówił i dodał, że to właśnie w związku z tym ostatnim można dopatrywać się "ewentualnych zwrotów akcji". 

Dziennikarz przyznał, że nie podoba mu się kształt ustawy, a także niejasność "rzeczywistych powodów pomysłodawców" projektu. Redaktor zastanawiał się, czy pomysł ten wynika z faktycznej "nagłej chęci stworzenia nowego ładu medialnego", czy "może jest tu szersza rozgrywka np. związana z Nord Stream 2". 

- [Projekt] rzeczywiście sprawia wrażenie, że dotyka mediów, które są nieprzychylne władzy. Mnie się takie rozumienie podejścia do mediów nie podoba. Mam nadzieję, że ta ustawa w jakiś sposób zostanie złagodzona i media będą działać tak jak chcą, a nie tak jak będą dyktować nowe reguły - podkreślił. 

Czytaj także:

Czytaj także:
komisja kultury PAP 1200.jpg
Działalność KRRiT. Sejmowa komisja kultury odrzuciła wniosek opozycji

Możliwy konflikt

Andrzej Potocki podkreślił, że "rząd nie łamie prawa, wprowadzając tę ustawę". - Jej celem, jak oficjalnie deklaruje rząd, jest ograniczenie możliwości wpływu finansowego podmiotów zagranicznych na polskie media elektroniczne - przypomniał i dodał, że "jest to bardzo wrażliwy element".

- Jestem absolutnie przeciwny temu, aby w polski rynek medialny miały inwestować np. Chiny czy Rosja - zadeklarował redaktor. 

Gość PR24 odniósł się także do odrzucenia poprawki do ustawy zaproponowanej przez Porozumienie. - Podobnie będzie w Sejmie - stwierdził i dodał, że nie liczy na zmianę stanowiska partii. Z kolei tym, co uważa za prawdopodobne, jest "konflikt pomiędzy Porozumieniem a PiS-em" w tej kwestii.

Dziennikarz przyznał również, że jego zdaniem "szanse na to, aby to prawo zostało wprowadzone, są minimalne". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadził: Mirosław Skowron

Goście: Tomasz Pietryga, Rzeczpospolita; Andrzej Potocki, Sieci

Data emisji: 27.07.2021

Godz. emisji: 18.06

jbt/pr24/PAP/IAR

Czytaj także

Brak decyzji ws. koncesji dla TVN. KRRiT: głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 16:39
"Na dzisiejszym posiedzeniu odbyły się głosowania nad przyznaniem koncesji jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości" - napisała w czwartek Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie wysłuchali sprawozdania z działalności KRRiT i Rady Mediów Narodowych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 22:19
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności w ubiegłym roku oraz przekazał informacje na temat podstawowych problemów rynku medialnego. Politycy zapoznali się też ze sprawozdaniem z działalności Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń