Będą zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Rząd przyjął projekt noweli
Wzmocnienie nadzoru w spółkach kapitałowych oraz wprowadzenie do polskiego ustawodawstwa prawa holdingowego - to niektóre rozwiązania zawarte w przyjętym przez rząd projekcie noweli ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw - podało KPRM.
2021-08-17, 15:37
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra aktywów państwowych - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Jak podała KPRM, "do polskiego ustawodawstwa wprowadzone zostanie prawo grup spółek, zwane również prawem holdingowym lub prawem koncernowym".
Powiązany Artykuł
![premier rodzina free 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/521adc53-a7ce-439f-8fad-759288b83828.jpg)
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd przyjął projekt ustawy
Odpowiedzialność spółki dominującej
- Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, zwiększy się także efektywność rad nadzorczych spółek kapitałowych. Chodzi m.in. o wyposażenie ich w możliwość samodzielnego (tzn. bez udziału zarządu) wyboru i zatrudnienia zewnętrznego doradcy, czy wprowadzenie zasady biznesowej oceny sytuacji (Business Judgement Rule) - czytamy.
Przekazano, że prawo holdingowe będzie regulować relacje prywatno-prawne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi.
- Będzie się to odbywać w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy), zwłaszcza spółki zależnej. Przewidziano odpowiedzialność spółki dominującej za skutki wydania wiążącego polecenia wykonanego następnie przez spółkę zależną uczestniczącą w grupie spółek - podano.
Ochrona interesów wspólników
Jak wyjaśniono, jest to odpowiedzialność wobec spółki zależnej; wierzycieli spółki zależnej; wspólników (akcjonariuszy) mniejszościowych spółki zależnej.
W projekcie uregulowano odpowiedzialność odszkodowawczą spółki dominującej względem wierzycieli spółki zależnej w sytuacji, gdy egzekucja przeciwko spółce zależnej okaże się bezskuteczna, zaś szkoda występująca u wierzycieli spółki zależnej powstała w wyniku stosowania się przez tę spółkę do wiążącego polecenia spółki dominującej.
Powiązany Artykuł
![Polish Deputy PM Jacek Sasin Sept. 16, 2020 mid-20916064.jpg](http://static.prsa.pl/images/87cf1bf2-3434-4c88-a09b-03c52f9110a7.jpg)
1,5 roku temu powstało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Podsumowujemy dotychczasowe działania
W projekcie ujęto także bezpośrednią odpowiedzialność spółki dominującej względem wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej. Chodzi o odpowiedzialność za obniżenie wartości udziału albo akcji spółki. Obniżenie to odnosi się do wartości udziałów (akcji) spółki zależnej w sytuacji, gdy spółka ta stosowała się do wiążących poleceń spółki dominującej.
Jak podano, "istotnym elementem ochrony interesów wspólników (akcjonariuszy) mniejszościowych jest przyznanie im prawa odkupu, tzw. sell-out".
Wzmocniony nadzór realizowany przez właścicieli oraz rady nadzorcze
Ponadto, aby umożliwić spółce dominującej sprawne zarządzanie grupą spółek wprowadzono m.in. prawo dostępu do informacji spółki dominującej o spółkach zależnych; prawo rady nadzorczej spółki dominującej do sprawowania stałego nadzoru nad spółkami zależnymi należącymi do grupy spółek, ale tylko w zakresie realizacji interesu grupy spółek.
Powiązany Artykuł
![zakupy spożywcze sklep free shutt 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/a15cd107-818e-4913-9979-b598f47bed12.jpg)
Będzie lepsza ochrona klientów przed nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Rząd przyjął nowe regulacje
W projekcie wzmocniono nadzór realizowany przez właścicieli oraz rady nadzorcze w spółkach kapitałowych.
- Chodzi o realny dostęp do wszelkich rzetelnych i kompletnych informacji odnoszących się do spółki, dzięki czemu właściciele oraz rady nadzorcze będą mogły w profesjonalny sposób pozostawać adekwatnym partnerem do dyskusji z zarządem - czytamy.
REKLAMA
Zasada biznesowej oceny sytuacji
Ponadto, wprowadzono prawo wyboru doradcy rady nadzorczej bez udziału zarządu oraz możliwość zawarcia z takim doradcą umowy przez radę nadzorczą. Uporządkowano także kwestie kadencji i mandatu członków organów menadżerskich. Wprowadzono również zapis o obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy nawet po wygaśnięciu kadencji członka rady nadzorczej.
- Wprowadzenie zasady biznesowej oceny sytuacji przesądzi o wyłączeniu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce przez decyzje organów, które okażą się błędne – o ile były one podejmowane w granicach uzasadnionego ryzyka biznesowego w oparciu o adekwatne do okoliczności informacje - napisano.
PR24, akg
REKLAMA