Andrzej Gut-Mostowy pozostaje w klubie PiS. Klaruje się sytuacja Porozumienia
Zarejestrowano już koło parlamentarne Porozumienia. Znajduje się w nim sześciu posłów. Poseł Andrzej Gut-Mostowy, który został powołany na wiceministra rozwoju i technologii, zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu Jarosława Gowina i pozostał w klubie PiS liczącym obecnie 227 posłów.
2021-08-17, 16:23
Po zdymisjonowaniu lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina członkowie jego ugrupowania, którzy wchodzili w skład rządu, podali się do dymisji. Wśród nich znaleźli się Marcin Ociepa (wiceszef MON), Grzegorz Piechowiak (wiceszef MRPiT), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki), Iwona Michałek (wiceszefowa MRPiT) oraz Andrzej Gut-Mostowy (wiceszef MRPiT).
Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek, która pozostała z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu. Pozostali wiceministrowie - Ociepa, Piechowiak i Murdzek odeszli z Porozumienia, pozostali w klubie PiS i ich dymisje nie zostały przyjęte.
Z kolei we wtorek szef rządu powołał Andrzeja Guta-Mostowego i Grzegorza Piechowiaka na sekretarzy stanu oraz Olgę Semeniuk i Marka Niedużaka na podsekretarzy stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Powiązany Artykuł
Nominacje w resorcie rozwoju i technologii. Premier powołał sekretarzy i podsekretarzy stanu
Decyzja Andrzeja Guta-Mostowego
Andrzej Gut-Mostowy w ubiegłym tygodniu informował, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie swojego członkostwa w Porozumieniu. Ostatecznie koło parlamentarne Porozumienia zostało zarejestrowane, a informacja o jego utworzeniu pojawiła się w poniedziałek na stronie internetowej Sejmu. W kole znaleźli się: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.
REKLAMA
Poseł w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku we wtorek poinformował, że zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu. "Uznałem, że wszelkie działania, które by miały podważyć umowę, doprowadzić do upadku tego rządu, przedterminowych wyborów są niedobre i szkodliwe, dlatego w imię dotrzymywania umów, a także odpowiedzialności za Polskę uznałem, że lepsze będzie ustabilizowanie sytuacji w parlamencie" - powiedział wiceszef MRiT.
- Jestem zaszczycony, że premier zaproponował mi dalszą pracę dla dobra polskiej turystyki. Przyjąłem tę nominację - dodał.
Andrzej Sośnierz pozostał obecnie w kole Polskie Sprawy.
Porozumienie w mniejszym składzie
Porozumienie w wyborach parlamentarnych wprowadziło 18 posłów oraz 2 senatorów. Wszyscy startowali z list Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak politycy koalicyjnej Solidarnej Polski. W wyniku sporu o kierownictwo w partii z Adamem Bielanem zwolennicy Jarosława Gowina zdecydowali o wykreśleniu z listy członków ugrupowania Michała Cieślaka, Kamila Bortniczuka, Włodzimierza Tomaszewskiego i Jacka Żalka; wcześniej Porozumienie opuściła Jadwiga Emilewicz.
REKLAMA
Przed dymisją swojego lidera Porozumienie miało 13 posłów (z czego dwoje było poza klubem PiS) oraz 2 senatorów. Ostatecznie z liderem ugrupowania Jarosławem Gowinem w kole parlamentarnym pozostało 6 współpracowników - 5 posłów i 1 senator.
ms
REKLAMA