Niskie stopy procentowe sprzyjają zaciąganiu kredytów. Ekspert: należy jednak pamiętać o ryzyku
Niskie stopy procentowe są jednym z czynników zachęcających Polaków do zaciągania kredytów. Przy decyzji o zaciągnięciu kredytu na długi okres trzeba pamiętać o rosnącym ryzyku podwyżki stóp procentowych - przestrzegają we wspólnym komunikacie BIK I SGH.
2021-08-18, 09:47
Zeszłoroczna wiosenna obniżka podstawowych stóp procentowych nie tylko bezpośrednio wpłynęła na obniżenie rat kredytów już zaciągniętych, ale także spowodowała wzrost atrakcyjności kredytu hipotecznego, a tym samym przyczyniła się do wzrostu popytu na nowe kredyty.
Powiązany Artykuł
Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport
"W odpowiedzi na rosnący popyt banki zwiększyły akcję kredytową" - podkreślono we wspólnym komunikacie Biura Informacji Kredytowej i Szkoły Głównej Handlowej.
Negatywny wpływ na spłacalność kredytów
W I półroczu 2021 r. banki udzieliły 13 proc. więcej kredytów mieszkaniowych w stosunku do roku 2019 i prawie 23 proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kwota tych kredytów jest o 33 proc. wyższa w odniesieniu do I półrocza 2019 r. Według szacunków zawartych w informacji prasowej, w całym 2021 r. wartość akcji kredytowej w kredytach hipotecznych przekroczy rekordowe 80 mld zł.
- Wysoka akcja kredytowa niewątpliwie stymuluje rozwój gospodarczy. Należy jednak pamiętać o ryzyku stopy procentowej, która z aktualnie bardzo niskiego poziomu może w przyszłości zacząć rosnąć. Jej wzrost to w konsekwencji wyższe kwoty rat kredytów zaciągniętych w środowisku najniższych historycznie stóp procentowych. Może to wpłynąć negatywnie na spłacalność kredytów, a tym samym na bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, których poziom zadłużenia w stosunku do dochodu już dziś jest wysoki - powiedział prezes BIK Mariusz Cholewa.
REKLAMA
Apel o odpowiedzialne podejmowanie decyzji
Eksperci podkreślają, że zaciągając długoterminowe kredyty, zwłaszcza hipoteczne, zawsze trzeba mieć na względzie obciążenie ryzykiem.
- Skoro od dłuższego czasu stopy procentowe nie były podnoszone, należy liczyć się z tym, że w końcu może to nastąpić, a koszt zobowiązania wzrośnie - dodał dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Prof. Wachowiak przypomniał potencjalnym kredytobiorcom, aby starannie przemyśleli decyzję o podjęciu długoterminowego zobowiązania finansowego, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.
SGH i BIK zaapelowały do wszystkich osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego o odpowiedzialne podejmowanie decyzji i uwzględnianie w niej również ryzyka wzrostu stóp procentowych.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA