"Rzeczpospolita": kraje Europy Środkowo-Wschodniej przechodzą przez solidne ożywienie gospodarcze
PKB Węgier, Rumunii oraz Polski jest już wyższy niż przed pandemią. Czechom brakuje do poziomu z końcówki 2019 r. jeszcze 5 proc. Nasz region szybciej odrabia straty niż Europa Zachodnia - informuje "Rzeczpospolita".
2021-08-18, 10:20
"Kraje Europy Środkowo-Wschodniej przechodzą przez solidne ożywienie gospodarcze. Świadczą o tym opublikowane dane o wzroście PKB Węgier, Rumunii i Włoch oraz zeszłotygodniowe dane z Polski" - czytamy.
Jak informuje dziennik, PKB Węgier powiększył się w drugim kwartale o 2,7 proc. kw./kw., po zwyżce o 2 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. Węgry były więc liderem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. W sąsiedniej Rumunii PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,8 proc. kw./kw., na Słowacji o 2 proc., w Czechach o zaledwie 0,6 proc., a w Polsce o 1,9 proc.
Powiązany Artykuł
Andrzej Duda: Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE
Czytamy, że "Węgry osiągnęły w zeszłym kwartale również najszybszy wzrost, licząc rok do roku. Sięgnął on tam 17,9 proc. i był najwyższy, odkąd w 1996 r. zaczęto zbierać dane o PKB według obecnej metodologii. W Rumunii też był rekordowy – wyniósł 13 proc. Na Słowacji sięgnął natomiast 9,6 proc., czyli był najszybszy od 2007 r. Z wcześniej opublikowanych danych wynika, że w Polsce PKB wzrósł w drugim kwartale o rekordowe 10,9 proc. r./r., a w Czechach o 7,8 proc".
Zdaniem dziennika "kraje naszego regionu mają do czynienia z bardzo podobnymi trendami. Ich gospodarki korzystają na ożywieniu popytu związanym z luzowaniem restrykcji pandemicznych, ale fabryki odczuwają zakłócenia w łańcuchach dostaw".
REKLAMA
Jeśli chodzi o naszą gospodarkę - to, jak czytamy - "mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga mówi, że PKB Polski powinien wzrosnąć w trzecim kwartale o 4,9 proc. r./r. Prognozy wahają się od 3,5 proc. do 6,2 proc. Mediana dla Węgier wynosi 6,2 proc., a przedział prognoz sięga od 3,6 proc. do 8,4 proc. Dla Rumunii mediana to 7,6 proc., a przedział od 5 proc. do 9,5 proc., a dla Czech mediana wynosi 3,5 proc., a przedział od 2,5 proc. do 5 proc. Dla strefy euro prognozy wahają się od 2 proc. do 3,8 proc., z medianą 3,1 proc.".
rp.pl, PR24, akg
REKLAMA