"Sytuacja Polski nie jest w tym kryzysie łatwa". Kobeszko o migracjach

- Sytuacja Polski jako członka Unii Europejskiej, stanowiącego jej wschodnie granice, nie jest łatwa w tym kryzysie. Na razie warto podkreślić, że nie jest to obecnie kryzys o takiej mocy, jaka miała miejsce w 2015 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja"). Gośćmi audycji byli również Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE) i Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). 

2021-08-23, 10:30

"Sytuacja Polski nie jest w tym kryzysie łatwa". Kobeszko o migracjach

Od kilkunastu dni na granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym koczuje grupa uchodźców. Migranci są pilnowani przez służby obu krajów. W przypadku Polski jest to Straż Graniczna oraz wojsko wysłane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Powiązany Artykuł

granica Litwa Białoruś FORUM 1200.jpg
Sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Maleje liczba migrantów na Litwie i Łotwie

Racjonalne działania i pomoc 

Łukasz Kobeszko wskazał, że sytuacja Polski jako członka Unii Europejskiej, stanowiącego jej wschodnie granice, nie jest łatwa w tym kryzysie. Jego zdaniem, należy jednak podkreślić, że skala problemu nie jest aż tak duża, jak miało to miejsce w 2015 roku. 

- Sytuacja jest o tyle trudna, że bardzo często w tej dyskusji powołujemy się na zapisy Konwencji Genewskiej ws. uchodźców z 1951, kiedy sytuacja była zupełnie inna niż dzisiaj - zauważył dziennikarz. - Tamte zapisy nie brały pod uwagę takiej sytuacji, z jaką mamy do czynienia od kilku lat, że politycy jak Łukaszenka będą grali kartą uchodźczą i próbowali destabilizować obszar sąsiednich krajów - dodał. 

Zdaniem gościa PR24 należy połączyć racjonalne działanie z pomocą uchodźcom. - Tym ludziom rzeczywiście pomagać i nawet jeśli się u nas znajdą, trzeba się zachowywać w sposób godny. Ale trzeba też widzieć ten problem i nie dopuszczać do tego, aby działania np. Mińska destabilizowały wschodnią granicę  Unii Europejskiej - mówił publicysta. 

REKLAMA

Posłuchaj

Jerzy Mosoń, Maciej Kożuszek, Łukasz Kobeszko o migracjach ("Debata poranka") 22:00
+
Dodaj do playlisty

Narzędzie polskiego rządu

Powiązany Artykuł

1200 pstraz graniczna pap.jpg
SG: tylko wczoraj wykryto prawie 100 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

Jerzy Mosoń zwrócił z kolei uwagę na "bardzo poważne narzędzie, jakie ma w rękach polski rząd, a którego może użyć w kontekście kryzysu migracyjnego". Jak wytłumaczył, jest to "nazwanie tego, z czym mamy do czynienia" przez wysokiego rangą urzędnika.

- Gdyby np. premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest to wojna hybrydowa ze strony Białorusi, to z jednej strony Polska zyskałaby moralną możliwość obrony swoich granic, ponieważ osoby, które koczują na granicy, zostałyby uznane za narzędzie w rękach dyktatora. Z drugiej strony, to bardzo niebezpieczne w obszarze języka dyplomacji, bo to by ustawiło Warszawę w stosunku do Mińska jako stolicę, która broni się, więc może użyć jakiejś siły - mówił redaktor. 

Zdaniem rozmówcy tego typu "ostateczną broń, premier trzyma na ostatnią chwilę, kiedy kryzys migracyjny będzie przybierał na sile". 

REKLAMA

Czytaj także:

Debata Publiczna 

Maciej Kożuszek oceniając polską debatę publiczną ws. uchodźców, przyznał, że w pewnym stopniu "po obu stronach politycznej barykady trochę wróciliśmy do linii podziałów z 2015 roku".

Powiązany Artykuł

Kierwiński 1200.jpg
"Nie wierzę, że te 30 osób jest problemem dla bezpieczeństwa państwa". Kierwiński o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

- Pojawia się argument, że "wy chrześcijanie z PiS-u, narodowcy, powinniście używać swojego chrześcijańskiego miłosierdzia". Mamy też happeningi, noszenie śpiworów itp. Po drugiej stronie też pojawiają się te same, już nudne argumenty, że to wcale nie są inżynierowie czy archikteci - mówił dziennikarz.

REKLAMA

Redaktor podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z "zupełnie inną sytuacją" niż w 2015 roku. Według rozmówcy aktualne wydarzenia są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przez Aleksandra Łukaszenkę.

- Jest też drugi czynnik, tzn. w 2015 można było utrzymywać, że w Polsce mamy  prawicowy populistyczny rząd, a liberalna Europa chce tych uchodźców przyjmować. Teraz sytuacja jest zupełnie inna - wskazał gość PR24 i przywołał stanowisko prezydenta Joe Bidena. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Prowadzący: Mirosław Skowron

REKLAMA

Goście: Jerzy Mosoń, Fundacja Fibre, Maciej Kożuszek, “Gazeta Polska”, Łukasz Kobeszko, Nowa Konfederacja 

Audycja: Debata poranka

Data emisji: 23.08.2021 

Godz. emisji: 8.35

REKLAMA

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej