Czy mamy do czynienia z wojną hybrydową? Dr Jacek Raubo wyjaśnia

2021-08-24, 12:47

Czy mamy do czynienia z wojną hybrydową? Dr Jacek Raubo wyjaśnia
Dr Jacek Raubo. Foto: PR24/PJ

- Jestem mocno zdystansowany do używania pojęcia "wojna". Dzisiaj wojna jest utożsamiana z momentem przełomowym. Jeśli mówimy o tym, co teraz widzimy, to raczej skłaniam się do pojęcia "działania" - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (UAM w Poznaniu, portal Defence24). 

W ostatnich dniach w wypowiedziach polityków i komentatorów politycznych na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej coraz częściej jest obecne pojęcie "wojny hybrydowej". O tym, że aktualnie zmagamy się z takim zjawiskiem, mówili m.in. szef KPRM Michał Dworczyk i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Powiązany Artykuł

1200  łukaszenka shutter.jpg
Wicedyrektor OSW o obcokrajowcach przy granicy: to są niewinne ofiary, wykorzystywane przez reżim białoruski

"Działania reżimu Łukaszenki traktujemy jako element wojny hybrydowej i próbę destabilizacji sytuacji w regionie. Są to działania wymierzone w Unię Europejską, jako zemsta za nałożone na Łukaszenkę sankcje" - ocenił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Dr Jacek Raubo o działaniach hybrydowych. ("Temat dnia/Gość PR24") 20:31
+
Dodaj do playlisty

Działania hybrydowe

Dr Jacek Raubo przyznał, że "jest mocno zdystansowany do używania pojęcia »wojna«". - Pojęcie wojna w XX wieku było dość dobrze zdefiniowane i przede wszystkim zbudowało pewną siatkę pojęciową wokół niego. Dzisiaj wojna jest utożsamiana z momentem przełomowym. Jeśli mówimy o tym, co dzisiaj widzimy, to raczej skłaniam się do pojęcia "działania" - mówił. 

Jak wskazał gość PR24 - "»działania« nie są nacechowane chęcią nagłego zwycięstwa, pokonania przeciwnika". Mogą mieć jednak na celu, chociażby "osłabienie pozycji danego państwa, zwiększenie destabilizacji regionu, uzyskanie pewnych korzyści i profitów związanych z działaniami polityczno-ekonomicznymi". - Presja migracyjna to idealnie oddaje - tłumaczył rozmówca. 

REKLAMA

Ekspert wyjaśnił, że "presje migracyjne są używane jako element pewnej retorsji względem państwa, które uważamy, że nam zaszkodziło". Tego typu działania służą również np. "wymuszeniu ustępstw politycznych czy kwestii uzyskania wsparcia np. finansowego". 

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

1200_migranci_PAP.jpg
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej jest inspirowany przez Rosję?

Sytuacja na granicy 

- Dzisiaj w rejonach granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia dzisiaj z takim działaniami (hybrydowymi - red.) - ocenił specjalista. - Wydaje się, że mówimy o charakterze hybrydowym, bo nie mówimy tylko o presji migracyjnej, ale i działaniach, które są podejmowane w niejako o synergii - dodał. 

Redaktor podkreślił, że warto pamiętać także o tym, że "Rosjanie i Białorusini przygotowują olbrzymie ćwiczenia Zapad-2021". - Jeżeli weźmiemy pod uwagę te dwa czynniki i zestawimy je ze sobą, to rzeczywiście to pojęcie działań hybrydowych w jakimś tam stopniu oddaje to, z czym mierzymy się w ostatnim czasie jako Polska, ale też i jako element tej siatki bezpieczeństwa w państwach regionu - wyjaśnił dr Jacek Raubo. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Jacek Raubo, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, portal Defence24

REKLAMA

Data emisji: 24.08.2021

Godz. emisji: 11.09

PR24/wiadomosci.wp.pl/forsal.pl/polsatnews.pl

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej