Narodowe Czytanie Zapolskiej. Szef Teatru PR: to będzie dla wszystkich świetna zabawa
Już za tydzień, 4 września, w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wydarzenie, które swym patronatem objęła para prezydencka, będzie na żywo transmitowane w internecie: na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK oraz na portalu Polskiego Radia.
2021-08-28, 03:31
Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że ponad dwa tysiące zgłoszeń różnych inicjatyw z całej Polski i 24 państw na świecie napłynęło już do Kancelarii Prezydenta.
Powiązany Artykuł
Narodowe Czytanie 2020. Literaturoznawca: warto wracać do "Balladyny"
Posłuchaj
- Każdy, kto chce być częścią tego wielkiego wydarzenia, tej wielkiej wspólnoty czytających polską literaturę może tę akcję współtworzyć; wystarczy tylko wejść na stronę prezydent.pl i wypełnić formularz. Można to robić absolutnie do ostatniej chwili - zachęca Wojciech Kolarski. Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.
Transmisja na stronach Polskiego Radia
Na scenie wystąpi kilkudziesięciu aktorów. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który zdradza, że trzy znakomite aktorki wcielą się w postać tytułowej bohaterki: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. - Myślę, że będzie to dla wszystkich świetna zabawa - podkreśla Janusz Kukuła.
Posłuchaj
Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, a za muzykę - perkusista Stanisław Skoczyński.
REKLAMA
Czytaj także:
- Czytamy Zapolską w Programie 3 Polskiego Radia
- "Wszyscy razem dbamy o literę, o słowo, o książkę". Minister kultury o Narodowym Czytaniu
Ze względu na pandemię koronawirusa konieczna jest rejestracja uczestników wydarzenia na stronie Narodowego Centrum Kultury, bo liczba miejsc jest ograniczona. Uroczystość będzie na żywo transmitowana w internecie: na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK oraz na portalu Polskiego Radia.
Zaczęło się od "Pana Tadeusza"
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego i polskie nowele.
mbl
REKLAMA