Ostatni dzień kampanii przed II turą

W niedzielę wyborcy będą głosować w tych miejscach, w których do tej pory nie udało się wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

2010-12-03, 08:53

Ostatni dzień kampanii przed II turą
. Foto: fot. Wikimedia Commons

Posłuchaj

Kazimierz Czaplicki
+
Dodaj do playlisty

W wyborach 21 listopada nie wybrano nowych władz 738 gmin. W niedzielę głosowanie odbędzie w 581 gminach liczących do 20 tysięcy mieszkańców, w 125 gminach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców i w 32 miastach na prawach powiatu.

w niedzielę będziemy wybierać 738 wojtów, burmistrzów i prezydentów. Powtórne wybory odbędą się tylko w tych gminach gdzie w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent głosów. Zasady głosowania nie zmieniają się podkreśla sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.

Rywalizacja o głosy w drugiej turze wyborów samorządowych jest bardzo zacięta. W kampanię w małym, bo liczącym zaledwie 38 tysięcy mieszkańców Sopocie włączył się sam szef rządu, który ma tam dom. Otwarcie poparł tam obecnego prezydenta Jacka Karnowskiego, na którym ciążą zarzuty korupcyjne. Jego przeciwnikiem jest jego wieloletni zastępca Wojciech Fułek, którego z kolei popierają między innymi ludzie związani z kulturą: Tymon Tymański, Hanna Bakuła, Juliusz Machulski.

Walka wciąż toczy się o największe polskie miasta

W Krakowie zmierzy się wojewoda małopolski Stanisław Kracik, popierany przez Platformę Obywatelską z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim, wspieranym przez środowiska lewicowe. W Łodzi walczy posłanka PO Hanna Zdanowska z liderem tamtejszego SLD Dariuszem Jońskim.

REKLAMA

Zdanowską w II turze poparł lokalny PiS. Z kolei w Lublinie kandydat tej partii Lech Sprawka zmierzy się z obecnym wiceprezydentem miasta Krzysztofem Żukiem, popieranym między innymi przez Janusza Palikota. W Poznaniu obecny bezpartyjny prezydent Ryszard Grobelny walczy z Grzegorzem Ganowiczem z Platformy. W Szczecinie również niezależny kandydat i obecny prezydent Piotr Krzystek rywalizuje z przedstawicielem PO Arkadiuszem Litwińskim.

W Opolu urzędujący prezydent Ryszard Zembaczyński z PO zmierzy się z Tomaszem Garbowskim z SLD, a w Bydgoszczy obecnie rządzący ratuszem Konstanty Dombrowicz niezależny, ale wspierany między innymi przez PiS walczy z wojewodą Rafałem Burskim z PO. Mieszkańcy Olsztyna będą wybierać między swoim byłym prezydentem, odwołanym w referendum po tym, gdy prokuratura zarzuciła mu między innymi gwałt, a obecnym prezydentem - Tomaszem Głażewskim z PO.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej