Rozprawa ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym odroczona. TK wznowi prace 22 września

Do 22 września Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę dotyczącą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Przerwa w rozprawie została ogłoszona, ponieważ przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski w imieniu Rzecznika złożył wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza.

2021-08-31, 14:36

Rozprawa ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym odroczona. TK wznowi prace 22 września
Policja przed Trybunałem Konstytucyjnym. W związku z rozprawą przed TK odbyła się pikieta. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jak mówiła przewodnicząca składu orzekającego Julia Przyłębska, przerwa jest konieczna, ponieważ Trybunał musi rozpoznać prawidłowo złożony wniosek.

Powiązany Artykuł

1200_TSUE_PAP.png
"Wykroczył poza swoje kompetencje". Müller o wyroku TSUE ws. nowej KRS
Czytaj również:

Wniosek rozpatrywany w pełnym składzie

Posłuchaj

Julia Przyłębska o odroczeniu rozprawy przed TK (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

- Mój apel do uczestników postępowania o traktowanie organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, z pełną powagą i składanie wniosków formalnych w takim terminie, by Trybunał Konstytucyjny mógł te wnioski rozpoznać w odpowiednim czasie, aby nie przerywać niepotrzebnie postępowania - mówiła przewodnicząca składu orzekającego.

Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym rozpatruje Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

REKLAMA

Pierwsza rozprawa dotycząca rozpoznania wniosku prezesa Rady Ministrów odbyła się 13 lipca. Wówczas Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą sprawą w pięcioosobowym składzie.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_TT.png
Rząd reaguje na wyrok TSUE. Premier skieruje wniosek do TK

Wniosek premiera w odpowiedzi na orzeczenie TSUE

Premier Mateusz Morawiecki złożył prawie 130-stronicowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca tego roku. TSUE odpowiadał wtedy na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Europejski Trybunał orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa po kolejnych nowelizacjach nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów, których potem ma powołać prezydent. Z orzeczenia wynika, że jeśli sądy krajowe uznają, iż te zmiany naruszają prawo, to mają obowiązek odstąpienia od stosowania przepisów krajowych i uznawania wyższości rozwiązań unijnych.

Rozprawa ma być wznowiona 22 września o godzinie 11.00.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej