"Nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej". Zdecydowane stanowisko premiera w Słowenii
- Mamy znacznie dłuższą tradycję i nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej, czym jest demokracja, czym jest praworządność, ponieważ wiemy to najlepiej. Walczyliśmy o praworządność i demokrację podczas strasznych lat komunizmu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dyskusji panelowej podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii.
2021-09-01, 19:05
Powiązany Artykuł
![kacper płażyński.jpg](http://static.prsa.pl/images/a5fd89c3-53cb-40f1-9f73-4eefc282fa26.jpg)
"Trzeba wspierać prezydencję Słowenii". Płażyński o sprawie Bałkanów Zachodnich
Premier wskazał też, że jedna z koncepcji rozwoju UE zakłada budowę federacji, a w ramach drugiej państwa muszą mieć prawo do własnej polityki, z wyłączeniem obszarów zarezerwowanych dla UE i zdefiniowanych w traktatach. Pierwszy model uznał za utopię. Podkreślił, że ta koncepcja rozwoju Europy nie będzie funkcjonować i doprowadzi do dezintegracji i konfliktów.
Presja migracyjna
Zdaniem premiera wydarzenia na wschodniej granicy Polski oznaczają, że migracja, uchodźcy będą w najbliższych dekadach największym wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
Posłuchaj
- Nie można zamknąć Unii w dzisiejszych granicach, co oznacza, że Bałkany Zachodnie powinny zostać włączone do architektury Unii Europejskiej tak szybko, jak to możliwe – powiedział Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
- Wiemy, że granice morskie są relatywnie łatwiejsze do obrony niż lądowe. Najważniejsze, by teraz robić odważne kroki ku integracji Bałkanów Zachodnich. Ponadto proponować Ukrainie - i mam nadzieję w niedalekiej przyszłości - Białorusi, Gruzji i innym krajom Partnerstwa Wschodniego prawdziwe wschodnie partnerstwo - mówił premier.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![shutterstock bałkany czarnogóra 1200 free .jpg](http://static.prsa.pl/images/ee1a7434-3c80-4b92-9218-2f73d393c000.jpg)
Dr hab. Kamil Zajączkowski: Bałkanami Zachodnimi jest zainteresowana nie tylko Moskwa, ale i Pekin
W dyskusji o integracji państw Bałkanów Zachodnich z UE Morawiecki ocenił, że kraje Zachodniej Europy nie chcą Bałkanów Zachodnich w UE, "ponieważ uważają, że proces podejmowania decyzji będzie jeszcze trudniejszy" (niż obecnie - red.).
- Szef macedońskiego MSZ: jeśli UE nie przyjmie Bałkanów Zachodnich, zrobi to ktoś inny
- Zbigniew Rau: zastanawialiśmy się w V4 nad zwiększeniem roli parlamentów narodowych w UE
- Spotkanie szefów MSZ V4. Zbigniew Rau: wyraziłem nieustające poparcie Polski dla rozszerzenia UE
Bled Strategic Forum
Premier RP uczestniczy razem z prezydentem Bułgarii oraz premierami Słowenii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej, Chorwacji, w debacie dotyczącej rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich. Głównym mottem spotkania jest przekonanie, że przyszłość Europy jest ściśle związana z jej rozszerzeniem.
Powiązany Artykuł
![muller 1200 (2).jpg](http://static.prsa.pl/images/ace3cf6f-f472-4118-8720-a37dd033580b.jpg)
Müller: integracja Bałkanów Zach. z UE to gwarancja pokojowego funkcjonowania tej części Europy
Premier Polski spotka się także z premierem Słowenii Janezem Janszą. Jednym z tematów rozmowy ma być sytuacja w Afganistanie oraz migracja.
REKLAMA
jbt
REKLAMA