Chińskie media: Kanadyjczyk skazany za szpiegostwo fotografował sprzęt wojskowy
- Kanadyjczyk Michael Spavor, zatrzymany w Chinach tuż po aresztowaniu w Kanadzie wiceprezes Huawei i skazany na 11 lat więzienia za szpiegostwo, robił zdjęcia chińskiego sprzętu wojskowego i przekazywał je za granicę - twierdzi w czwartek chiński dziennik "Global Times".
2021-09-02, 14:14
Powiązany Artykuł
"Kary za patrzenie władzom na ręce". Dwa lata po olbrzymim proteście Chiny rozprawiły się z ruchem demokratycznym
Chiński tabloid, znany z agresywnej nacjonalistycznej retoryki, podał informację o rzekomym fotografowaniu sprzętu wojskowego przez Spavora, powołując się na anonimowe źródło "zbliżone do sprawy". Zdjęcia i nagrania miały stanowić tajemnicę państwową drugiego stopnia.
Drugi oskarżony czeka wyroku
Chińskie władze zatrzymały i oskarżyły o szpiegostwo również innego Kanadyjczyka, byłego dyplomatę Michaela Kovriga, ale w jego sprawie wyrok nie został jeszcze ogłoszony. Według "Global Timesa" Spavor był "kluczowym informatorem" Kovriga. Chińskie władze nie ujawniły szczegółów procesów przeciwko nim.
Obu Kanadyjczyków zatrzymano w grudniu 2018 roku. Kilka dni wcześniej na lotnisku w Vancouver aresztowana została wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Chinkę zatrzymano na wniosek władz amerykańskich, które oskarżają ją o oszustwa i domagają się jej ekstradycji.
- "Myśl Xi Jinpinga" będzie nauczana w chińskich szkołach. Ma "przekonać do słuchania partii"
- Chińczycy chcą kontroli nad danymi z samochodów
- Tajwan: kontrowersje po decyzji o uśpieniu 154 kotów z przemytu
Działania przeciwko Kanadyjczykom powszechnie oceniane są jako próba wywarcia presji na rząd w Ottawie, by nie wydawał Meng do USA. Komunistyczne władze ChRL zaprzeczają, że te sprawy są ze sobą związane, ale publicznie żądały uwolnienia Meng i groziły Kanadzie nieokreślonymi konsekwencjami, jeśli tak się nie stanie. Decyzja sądu w sprawie ekstradycji ma zapaść w październiku.
nt
REKLAMA