Stan wyjątkowy na wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała ponad sto zgód na pobyt w strefie
Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska powiedziała, że "na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już ponad 117 zgód na pobyt w strefie objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Starzy Granicznej takich pozwoleń było 18".
2021-09-05, 10:17
Powiązany Artykuł
![forum-0628474615 (1).jpg](https://static.prsa.pl/images/55f88ad7-d604-430c-a496-13f48657cc90.jpg)
Operacja "Śluza". Łukaszenka, KGB i OSAM chcą destabilizować UE z wykorzystaniem migrantów
Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili w sobotę 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Polską z terytorium Białorusi. Zatrzymali 7 nielegalnych imigrantów.
Rzecznik prasowy Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że wszyscy zatrzymani to obywatele Iraku. Za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano też dwóch obywateli Polski i jednego obywatel Syrii, który posiadał niemiecką kartę pobytu. - Mężczyźni ci mieli za zadanie zabrać nielegalnych imigrantów spod granicy i wywieźć ich prawdopodobnie w głąb Polski, albo w przypadku obywatela Syrii prawdopodobnie do Niemiec - powiedziała Anna Michalska.
Posłuchaj
Rzecznik powiedziała, że "na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już ponad 117 zgód na pobyt w strefie objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Starzy Granicznej takich pozwoleń było 18".
Wyjaśniła, że mniejsza liczba złożonych wniosków oraz wydanych pozwoleń w oddziale nadbużańskim bierze się stąd, że w woj. lubelskim mniej miejscowości zostało objętych stanem wyjątkowym.
Stan wyjątkowy
Od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości: 115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
- "Możliwe są incydenty zbrojne, strzelanina z udziałem migrantów". Ekspert OSW o planach Łukaszenki i Putina
- Media: w jednym z obozów dla nielegalnych migrantów na Litwie kształtuje się system kastowy
- "Jeśli będziemy stanowczo reagować i działać w zdecydowany sposób, to białoruska strona zaniecha działań, które teraz podejmuje"
Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a uczące się młodzież poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować "określonych miejsc, obiektów lub obszarów".
Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego rząd argumentował sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów. W Usnarzu Górnym (Podlaskie) od kilku tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.
Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, izba zajmie się tą kwestią w poniedziałek.
dn
REKLAMA