Wstępne wyniki po II turze wyborów
Podajemy nieoficjalne wyniki po przeliczeniu części głosów i wyniki sondażowe. Zobacz, kto prowadzi w największych miastach.
2010-12-05, 22:00
Posłuchaj
Według badania TNS OBOP dla TVP w Krakowie prowadzi urzędujący prezydent Jacek Majchrowski: ma 59,5 proc. glosów, Stanisław Kracik, wojewoda małopolski uzyskał 40,5 proc. głosów. Frekwencja w Krakowie miała wynieść 34,9 proc.
W Lublinie wygrywa Krzysztof Żuk (PO) - uzyskał 54 proc. głosów - wynika z badania TNS OBOP. Lech Sprawka z komitetu PiS ma 46 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 31,3 procent.
Według sondażu prezydentem Łodzi zostanie Hanna Zdanowska (PO) – uzyskała 60,8 proc. głosów. Dariusz Joński (SLD) ma 39,2 proc. głosów. Frekwencja w Łodzi wyniosła zaledwie 22,2 proc – według sondażu TNS OBOP dla TVP.
Piotr Krzystek wygrywa II turę wyborów na prezydenta Szczecina. Niezależny kandydat, po przeliczeniu danych z 62 proc. obwodowych komisji wyborczych, zdobył 61 proc. głosów. Jego kontrkandydat Arkadiusz Litwiński z PO uzyskał 39 proc. głosów.
REKLAMA
Po przeliczeniu głosów z 85 (na 95) obwodowych komisji wyborczych w Olsztynie prowadzi dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz - ma 52,66 proc. głosów. Czesław Małkowski, odwołany po seksaferze, zdobył 47,34 procent głosów.
Po przeliczeniu głosów z 10 obwodowych komisji wyborczych w Sopocie prowadzi dotychczasowy prezydent Jacek Karnowski. Jego przewaga nad kontrkandydatem Wojciechem Fułkiem wynosi 173 głosy. W Sopocie jest 21 obwodowych komisji wyborczych.
W II turze wyborów na prezydenta Poznania wygrał Ryszard Grobelny - uzyskał 66,38 proc głosów. Jego kontrkandydat Grzegorz Ganowicz (PO) - 33,62 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Piotr Majchrzak. Wyniki te podano po podliczeniu głosów z 262 (na 300) komisji wyborczych. Frekwencja wyniosła 24,63 proc.
Kolejne wyniki będziemy podawać sukcesywnie.
REKLAMA
Spokojne wybory
Zastępca przewodniczącego PKW sędzia Jan Kacprzak poinformował, że wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte zgodnie z planem o godz. 22. - Nie było żadnych przesunięć, przedłużeń głosowania - powiedział. Jak mówił, nie zanotowano poważniejszych naruszeń ciszy wyborczej, a wszystkie sporne przypadki są obecnie sprawdzane przez policję.
Gdzie głosowaliśmy?
II tura głosowania na prezydenta miasta odbyła się m.in. w ośmiu miastach wojewódzkich: Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie, Olsztynie i Opolu.
Gospodarza miasta w ponownym głosowaniu wybierali także mieszkańcy m.in. Sopotu, Wałbrzycha, Radomia, Płocka, Tarnobrzegu, Łomży, Bytomia, Częstochowy, Elbląga, Konina, Koszalina i Kołobrzegu.
REKLAMA
Dogrywka w 728 gminach
Głosowanie odbyło się w niedzielę w 728 gminach. W II turze wybieraliśmy 401 wójtów, 272 burmistrzów i 55 prezydentów miast.
Wybory odbyły się w 573 gminach do 20 tys. mieszkańców; w 123 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, a także 32 gminach na prawach powiatu.
Ostateczne wyniki w poniedziałek
W godzinach nocnych PKW poda wyniki wyborów z 30, 60 i 90 proc. protokołów głosowania. Wiceszef PKW Jan Kacprzak poinformował, że jeśli nie zdarzą się jakieś nadzwyczajne sytuacje, to wyniki zostaną podane w poniedziałek do godzin popołudniowych.
W dziesięciu gminach – głosowanie jeszcze 19 grudnia
W dziesięciu gminach głosowanie zostało - z uwagi na rezygnację kandydatów - przesunięte na 19 grudnia.
Jak już wcześniej podawała PKW, w tym dniu wybory odbędą się w: Jerzmanowicach Przeginia (woj. małopolskie), Janowcu (woj. lubelskie), Wiżajnach (woj. podlaskie), Jeziorach Wielkich (woj. kujawsko-pomorskie), Rychnowach (woj. pomorskie), Janowie i Marianowie (woj. zachodniopomorskie), Rajgrodzie (woj. podlaskie) oraz Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie).
REKLAMA
W piątek kandydaci zrezygnowali jeszcze w dwóch gminach: Piechowice (woj. dolnośląskie) i Jasionówka (woj. podlaskie).
Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki wyjaśnił, że gdyby znów jeden z kandydatów, którzy mają wziąć udział w głosowaniu 19 grudnia, zrezygnował, wówczas mieszkańcy gminy będą głosować tylko na jego kontrkandydata. Gdyby jednak - dodał - zdarzyło się, że obaj biorący udział w II turze wyborów - 19 grudnia - kandydaci zrezygnowali, wówczas głosowania nie będzie, a wyborów w tej miejscowości dokona rada gminy.
Dwa spóźnienia
Sędzia Włodzimierz Ryms poinformował, że w niedzielę we wszystkich lokalach wyborczych głosowanie rozpoczęło się o godzinie 8. Jak jednak dodał, były dwa przypadki, kiedy głosowanie rozpoczęto z kilkunastominutowym opóźnieniem.
Chodzi o gminy: Miechów (woj. małopolskie), gdzie w jednym z tamtejszych obwodów członkowie komisji nie mogli się dostać do budynku, ponieważ zamarzły zamki w drzwiach i w Płocku (woj. mazowieckie), gdzie o kilkanaście minut spóźniła się osoba odpowiedzialna za otwarcie drzwi do budynku komisji.
REKLAMA
agkm, PAP/TVP Info
REKLAMA