"Nie mogą być traktowani instrumentalnie". Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji o sytuacji na granicy UE i Białorusi

Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji IOM wyraziła głębokie zaniepokojenie dramatycznymi warunkami, w jakich przebywają migranci na granicy Unii Europejskiej i Białorusi.

2021-09-06, 17:47

"Nie mogą być traktowani instrumentalnie". Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji o sytuacji na granicy UE i Białorusi
- Część mediów i organizacji pozarządowych swoją obecność na granicy będzie motywowała tylko tym, by ujawniać różnego rodzaju słabości polskich służb i polskiego państwa, bo to jest im potrzebne do walki politycznej - mówił w PR24 prof. A. Jabłoński. Foto: twitter.com/PremierRP

Jak napisano w oświadczeniu Organizacji, "szczególnie niepokojące są doniesienia o stosowaniu procedury pushback, czyli wypychania migrantów za granicę, w tym w stosunku do rodzin i dzieci, o braku możliwości złożenia wniosku o azyl dla osób poszukujących ochrony międzynarodowej oraz braku dostępu do schronienia i pomocy. IOM uważnie monitoruje sytuację na granicy i podkreśla, że migranci nie mogą być traktowani instrumentalnie. Ochrona i poszanowanie praw człowieka muszą leżeć u podstaw każdej reakcji państwa" - napisano w oświadczeniu Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji.

Powiązany Artykuł

PAP- Tomasz Praga.jpg
Komendant SG rozżalony atakami na funkcjonariuszy. "Czy to nasza wina, że chronimy granic ojczyzny?"

Jego autorzy dodali, że ochrona granic, która jest suwerenną prerogatywą państw, musi odpowiadać zobowiązaniom tych państw, wynikającym z prawa międzynarodowego i regionalnego.

Element wojny hybrydowej 

Zdaniem polskich i unijnych władz, wzrost liczby migrantów na wschodniej granicy Unii Europejskiej to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś.

REKLAMA

Manewry wojskowe "Zapad 2021"

Niezależnie od fali migrantów, przywożonych na granicę przez białoruskie służby, w jej bezpośrednim sąsiedztwie rozpoczną się za kilka dni rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe "Zapad 2021".

Czytaj także:

Próby nielegalnego przedostania się do Polski

Od początku sierpnia Straż Graniczna odnotowała ponad cztery tysiące prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zatrzymano prawie 1000 migrantów.

Migranci koło miejscowości Usnarz Górny

Grupa około 30 migrantów, którzy chcą dostać się do Polski, od przeszło trzech tygodni koczuje koło miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu.

REKLAMA

Stan wyjątkowy

W związku ze zwiększoną liczbą migrantów na granicy, w czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu na 30 dni stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach pogranicznych w województwach podlaskim i lubelskim. Rozporządzeniem tym zajmuje się w poniedziałek Sejm.

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej