Marek Wróbel o reformie sądownictwa: musimy zdecydować o tym w Polsce, a nie na polecenie organów zewnętrznych
- Jeśli mamy korygować reformę sądownictwa Zbigniewa Ziobry, a zapewne jest taka potrzeba, to musimy to zrobić po swojemu, zdecydować o tym w Polsce, a nie na polecenie organów zewnętrznych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Wojciech Biedroń ("Sieci") i Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
2021-09-08, 10:25
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie na Polskę "dziennej kary pieniężnej, dopóki środki nałożone na mocy orzeczenia Trybunału nie zostaną w pełni wdrożone".
Powiązany Artykuł
Janusz Kowalski: musimy dokonać resetu w polityce z UE
- Mam nieodparte wrażenie, że Komisja Europejska nie zauważyła bardzo ważnej kwestii: w połowie lipca polski Trybunał Konstytucyjny - ciągle mamy Trybunał, warto o tym przypomnieć komisarzom i sędziom TSUE, wybieranym politycznie - wydał orzeczenie, które oznaczało, że tzw. środki tymczasowe, czyli zabezpieczenia wydawane przez TSUE w kontekście polskiego sądownictwa, czyli Izby Dyscyplinarnej SN, są niezgodne z konstytucją - przypomniał Wojciech Biedroń.
Jak zauważył, instytucje unijne inaczej traktują polski wymiar sprawiedliwości niż te w innych krajach członkowskich.
- Rozumiem, że Komisji Europejskiej wydaje się, że może działać poza swoimi kompetencjami, rozumiem, że można nie rozumieć polskiego systemu prawnego, choć najważniejsi prawnicy ze strony rządowej tłumaczyli, czym jest Trybunał Konstytucyjny. Jednak nie rozumiem, jak to się dzieje, że trybunały konstytucyjne - odpowiedniki polskiego w Hiszpanii, Rumunii, Niemczech i we Włoszech - dokładnie w ten sam sposób orzekały wokół tych kwestii - zastanawiał się publicysta "Sieci".
REKLAMA
- Spór o to, czy KE ma kompetencje, czy TSUE powinien się takimi sprawami zajmować, jak wygląda sytuacja polskiego Trybunału, Izby Dyscyplinarnej w stosunku do tego, jak jest na Zachodzie, w krajach tzw. starej Unii - to jest bardzo ciekawa dyskusja akademicka. Rzeczywiście powinniśmy ją odbyć - wskazał Michał Płociński.
Posłuchaj
Dziennikarz "Rzeczpospolitej" dodał, że "trzeba zadać pytanie, po co idziemy na wojnę z Brukselą? Czy stoją za tym jakieś twarde racje, o które warto się bić, czy może chcemy walczyć z wiatrakami?"
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Debata poranka"
Prowadził: Mirosław Skowron
Goście: Michał Płociński ("Rzeczpospolita"), Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Wojciech Biedroń ("Sieci")
Data emisji: 08.09.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 08.35
kmp
Polecane
REKLAMA