Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Szczegóły uroczystości
Prymas Tysiąclecia zostanie beatyfikowany wspólnie z siostrą zakonną Różą Marią Czacką 12 września 2021 roku o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystości weźmie udział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekret beatyfikacyjny. Transmisję z uroczystości będzie można oglądać na portalu polskieradio24.pl i polskieradio.pl.
2021-09-08, 13:30
Kardynał Kazimierz Nycz zachęcił do śledzenia uroczystości beatyfikacyjnej kardynała Wyszyńskiego i matki Czackiej przez media. Metropolita warszawski zaznaczył, że 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie mogło być siedem tysięcy zaproszonych wcześniej osób. - Beatyfikacja ma być godna, skromna, na miarę pandemii. Tam dostaną się osoby z kartami wstępu. Jednak dzięki wam - radiu - ma być beatyfikacją medialną - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny
Jak poinformował Polskie Radio dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski, w 18 miejscach w Polsce, głównie katedrach, ustawione zostaną ekrany z transmisją uroczystości. - Zachęcamy do szukania tych miejsc u siebie w diecezjach, informacje będą też na stronie niepodlegla.gov.pl oraz stronie archidiecezji warszawskiej - dodał.
Posłuchaj
Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszyć mu będą jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, kardynał Dominik Duka z Pragi, kardynał Kazimierz Nycz i kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrować mszę świętą będzie około 600 księży z Polski, około 80 polskich biskupów i 45 hierarchów z zagranicy.
Udział w uroczystości 12 września potwierdził prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Szczegółowe informacje dot. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej dostępne są na stronie: beatyfikacja.info
***
Proces beatyfikacyjny prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.
Powiązany Artykuł
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu
Kard. Kazimierz Nycz w październiku 2019 r. ogłosił, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie, ale w kwietniu 2020 r. została ona zawieszona w związku z pandemią. 23 kwietnia 2021 r. poinformował, że uroczysta beatyfikacja odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie wraz z beatyfikacją matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek i zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
REKLAMA
Zobacz także: "Światła na naszej drodze" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. W nawiązaniu do daty rocznicy jego śmierci 28. dzień każdego miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Wyszyńskiego w Archikatedrze Warszawskiej. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 roku trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji.
Róża Maria Czacka (imię zakonne Elżbieta) urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi, zmarła 15 maja 1961 w Laskach. Była pionierką polskiej tyflologii, opiekunką niewidomych. Założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, była pierwszą przełożoną generalną i założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
paw/
REKLAMA
REKLAMA