"Uczelnie publiczne mają łatwiej". Rektor Collegium Humanum o systemie edukacji

2021-09-08, 21:00

"Uczelnie publiczne mają łatwiej". Rektor Collegium Humanum o systemie edukacji
Prof. Paweł Czarnecki. Foto: PR24

- Otrzymują dofinansowanie na prowadzenie studiów stacjonarnych, działalności statutową i inwestycje w infrastrukturę. Jednoczenie uczelnie publiczne i niepubliczne podlegają tym samym kryteriom oceny jakości kształcenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Collegium Humanum prof. Paweł Czarnecki, który brał udział w XXX Forum Gospodarczym w Karpaczu. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że większość postulatów, z którymi uczelnie niepubliczne występują od 1991 roku, zostało spełnionych. - Mamy swoich przedstawicieli, Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Mamy prawo wyrażać swój głos i opiniować akty prawne. Natomiast nadal pozostaje dość istotny i niezrealizowany postulat, który wypływa wprost z Konstytucji RP. Chodzi i zasadę równości, finansowania szkolnictwa niepublicznego na tym samym poziomie, co szkolnictwa publicznego - powiedział prof. Paweł Czarnecki.

Powiązany Artykuł

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Podkreślił, że ten postulat jest znany od lat. - Od deklaracji premiera Donalda Tuska, że ten problem zostanie rozwiązany. Następnie było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2013 roku, który wskazał, że zgodnie z ustawą zasadniczą nie można dyskryminować szkolnictwa niepublicznego, była też deklaracja wicepremiera Jarosława Gowina i premiera Mateusza Morawieckiego w 2019 roku o wprowadzeniu ulg podatkowych dla rodziców studentów uczących się na uczelniach niepublicznych. Natomiast w roku 2020 posłowie Zjednoczonej Prawicy postulowali, by w związku z pandemią wprowadzić bon edukacyjny. Postulat zostanie zrealizowany, gdy pojawi się szeroko rozumiana wola polityczna. Mam nadzieję, że ponad podziałami. Chodzi bowiem o priorytety rozwoju państwa, czyli edukację - tłumaczył prof. Czarnecki

Jego zdaniem uczelnie publiczne mają łatwiej. - Otrzymują dofinansowanie na prowadzenie studiów stacjonarnych, działalności statutową i na inwestycje w infrastrukturę. Jednoczenie uczelnie publiczne i niepubliczne podlegają tym samym kryteriom oceny jakości kształcenia - podsumował. 

Posłuchaj

Prof. Paweł Czarnecki gościem Adriana Klarenbacha (Temat dnia/Gość PR24) 12:00
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

 ***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Paweł Czarnecki (rektor Collegium Humanum) 
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 20.05

Polecane

Wróć do strony głównej