"Integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną". Białoruś coraz bliżej Rosji

Rosyjsko-białoruskie mapy drogowe służące pogłębieniu integracji obu krajów mają być podpisane 4 listopada. W tym dniu odbędzie się posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Rosja będzie też obchodzić święto Jedności Narodowej. O planowanym terminie podpisania integracyjnych map drogowych poinformował Aleksander Łukaszenka. - Myślę, że będziemy mogli je ostatecznie zatwierdzić - powiedział.

2021-09-10, 13:10

"Integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną". Białoruś coraz bliżej Rosji
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oraz prezydent Rosji Władimir Putin. Foto: SHAMIL ZHUMATOV/Forum

- 4 listopada, w rosyjskie święto Jedności Narodowej, odbędzie się posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, na którym planowane jest zatwierdzenie 28 map drogowych integracji - zapowiedział Alaksandr Łukaszenka.

Powiązany Artykuł

płot FORUM 1200.jpg
Kolejny kraj zabezpiecza unijną granicę. Blisko ukończenia jest 25-kilometrowy płot

O uzgodnieniu 28 programów integracyjnych poinformowali w czwartek w Moskwie liderzy Rosji i Białorusi.

Posłuchaj

A. Łukaszenka podpisze integracyjne mapy drogowe z Rosją - relacja Włodzimierza Paca (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Zanim nastąpi podpisanie, mają one jeszcze być "doszlifowane" i przyjęte przez rządy, mówił Łukaszenka. W piątek w Mińsku odbywa się spotkanie premierów obu krajów w ramach posiedzenia rady ministrów państwa związkowego.

"Integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną"

Negocjowane od trzech lat mapy integracji określającą ramy ujednolicania działania obu państw w różnych sektorach od polityki celnej po sektor energetyczny. Mińsk zapewnia, że chodzi wyłącznie o gospodarkę, jednak jak pisał niedawno rosyjski Kommiersant, "integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną".

REKLAMA

Czytaj także:

W grudniu 2018 r. ówczesny premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że by nadal otrzymywać rosyjskie wsparcie gospodarcze, Mińsk powinien zgodzić się na pogłębienie integracji i realizację umowy o państwie związkowym z 1999 r.

Negocjacje toczyły się dotąd burzliwie, chociaż publicznie informowano o nich w bardzo ograniczonym zakresie, m.in. nie podając treści uzgadnianych programów.

Powiązany Artykuł

Aleksander Łukaszenka free 1200 shutt
Białoruś wzmacnia obronę granic. Jest polecenie Łukaszenki

Początkowo podpisanie porozumień planowano pod koniec 2019 r., jednak wówczas nie doszło ono do skutku, a pomiędzy Mińskiem i Moskwą doszło do kolejnego kryzysu energetycznego i czasowego wstrzymania dostaw ropy z Rosji.

REKLAMA

Negocjacje wznowiono na fali ponownego zbliżenia Mińska i Moskwy po tym, jak na Białorusi wybuchły latem ubiegłego roku masowe protesty z żądaniem uczciwych wyborów, a Moskwa zaoferowała sojusznikowi wsparcie swoich struktur siłowych.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej