"Integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną". Białoruś coraz bliżej Rosji
Rosyjsko-białoruskie mapy drogowe służące pogłębieniu integracji obu krajów mają być podpisane 4 listopada. W tym dniu odbędzie się posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Rosja będzie też obchodzić święto Jedności Narodowej. O planowanym terminie podpisania integracyjnych map drogowych poinformował Aleksander Łukaszenka. - Myślę, że będziemy mogli je ostatecznie zatwierdzić - powiedział.
2021-09-10, 13:10
- 4 listopada, w rosyjskie święto Jedności Narodowej, odbędzie się posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, na którym planowane jest zatwierdzenie 28 map drogowych integracji - zapowiedział Alaksandr Łukaszenka.
Powiązany Artykuł
![płot FORUM 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f8b0dd77-95bb-4f28-b15c-0695f7453ad5.jpg)
Kolejny kraj zabezpiecza unijną granicę. Blisko ukończenia jest 25-kilometrowy płot
O uzgodnieniu 28 programów integracyjnych poinformowali w czwartek w Moskwie liderzy Rosji i Białorusi.
Posłuchaj
Zanim nastąpi podpisanie, mają one jeszcze być "doszlifowane" i przyjęte przez rządy, mówił Łukaszenka. W piątek w Mińsku odbywa się spotkanie premierów obu krajów w ramach posiedzenia rady ministrów państwa związkowego.
"Integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną"
Negocjowane od trzech lat mapy integracji określającą ramy ujednolicania działania obu państw w różnych sektorach od polityki celnej po sektor energetyczny. Mińsk zapewnia, że chodzi wyłącznie o gospodarkę, jednak jak pisał niedawno rosyjski Kommiersant, "integracja ekonomiczna niechybnie pociągnie za sobą polityczną".
REKLAMA
- "To kolejna karta przetargowa Putina". Kuczyński o sytuacji przy granicy z Białorusią
- Wiceszef MSZ: Kryscina Cimanouska jest pod opieką polskiej służby dyplomatycznej
W grudniu 2018 r. ówczesny premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że by nadal otrzymywać rosyjskie wsparcie gospodarcze, Mińsk powinien zgodzić się na pogłębienie integracji i realizację umowy o państwie związkowym z 1999 r.
Negocjacje toczyły się dotąd burzliwie, chociaż publicznie informowano o nich w bardzo ograniczonym zakresie, m.in. nie podając treści uzgadnianych programów.
Powiązany Artykuł
![Aleksander Łukaszenka free 1200 shutt](http://static.prsa.pl/images/448ca8cc-6790-4bec-95bf-cb92fc25c7a0.jpg)
Białoruś wzmacnia obronę granic. Jest polecenie Łukaszenki
Początkowo podpisanie porozumień planowano pod koniec 2019 r., jednak wówczas nie doszło ono do skutku, a pomiędzy Mińskiem i Moskwą doszło do kolejnego kryzysu energetycznego i czasowego wstrzymania dostaw ropy z Rosji.
REKLAMA
Negocjacje wznowiono na fali ponownego zbliżenia Mińska i Moskwy po tym, jak na Białorusi wybuchły latem ubiegłego roku masowe protesty z żądaniem uczciwych wyborów, a Moskwa zaoferowała sojusznikowi wsparcie swoich struktur siłowych.
ng
REKLAMA