"Swoim życiem dawał świadectwo". Premier Mateusz Morawiecki o kard. Wyszyńskim
"Dzisiaj witamy księdza Prymasa w gronie beatyfikowanych przez Kościół. Wraz z księdzem Prymasem do grona beatyfikowanych wejdzie Róża Maria Czacka, siostra Elżbieta, opiekunka niewidomych w Laskach" - napisał na Facebooku premier.
2021-09-12, 13:22
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, w których mówił, że "Bóg nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet takich, które stoją do niego plecami". "Wobec przemian zachodzących w świecie, często zadawał pytanie, czy Kościół należy dostosować do tych przemian, czy te przemiany powinny iść w duchu Ewangelii?" - wskazał.
Powiązany Artykuł
Prymas Stefan Wyszyński. SERWIS SPECJALNY
Przywódca Polaków
Szef rządu wspomina, że miał 13 lat, kiedy zmarł kardynał Stefan Wyszyński. "Kilkanaście dni wcześniej, 13 maja, dokonano zamachu na Ojca Świętego. Te dwa wydarzenia wraz z ówczesną sytuacją w Polsce, wpłynęły na szczególną powagę wśród Polaków. Mój śp. Ojciec, który wielokrotnie przytaczał słowa Prymasa, powiedział wówczas, »Polska straciła swego przywódcę, świętego, którym został za swego życia«" - napisał.
Mateusz Morawiecki zwrócił we wpisie uwagę, że Matka Czacka, niosąc pomoc niewidomym, sama była niewidoma. Przypomniał również jej słowa o tym, że "jednym z największych nieszczęść ludzkości jest pycha. Pycha sprawia, że człowiek jest mniej lub bardziej niewidomym". "Taka postawa sprawiała, że beatyfikowana dzisiaj siostra Elżbieta służyła nie tylko niewidomym na ciele, ale także niewidomym na duszy" - napisał premier.
REKLAMA
Uroczystości beatyfikacyjne odbywają się w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kardynała Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legata Papieskiego. Liturgię koncelebruje 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 z zagranicy.
Uroczystościom towarzyszą relikwie błogosławionych niesione przez siostrę Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża i Karolinę Gawrych, które zostały cudownie uzdrowione za przyczyną Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej.
dz
REKLAMA