Ważna uroczystość dla wierzących. Dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościoły wschodni i zachodni 14 września obchodzą święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest ono związane z tradycją odnalezienia relikwii Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.
2021-09-14, 11:47
- Dla chrześcijan jest on największą relikwią, na nim dokonało się dzieło naszego zbawienia - mówi ksiądz Stanisław Gniedziejko z Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Oddajemy cześć Chrystusowemu Krzyżowi, wyrażając prawdę, że na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie. Krzyż potwierdza tę wielką miłość Jezusa Chrystusa do każdego z nas - mówi były proboszcz z Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce.
Powiązany Artykuł
Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Czacka dołączyli do grona błogosławionych
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest znakiem nadziei i zwycięstwa. Nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa. Jezus Chrystus oddał swoje życie w Wielki Piątek na Drzewie Krzyża w dowód miłości do nas - mówi ksiądz Stanisław Gniedziejko. Czcimy ten Krzyż jako znak zbawienia i miłości do nas.
>>> POLSKA POD KRZYŻEM - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY <<<
- Dlatego starajmy odnosić się do Krzyża z wielkim szacunkiem, znak krzyża czynić z wielkim zrozumieniem i szacunkiem oraz bronić Krzyża. Znamy powiedzenie poety - tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem - to dla nas Polaków jest szczególna myśl - podkreśla kapłan.
REKLAMA
Odnalezienie relikwii
W 70 roku n.e. Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian. Prześladowania wyznawców religii Chrystusa trwały prawie 300 lat. Po ich ustaniu matka cesarza rzymskiego Konstantyna I Wielkiego, święta Helena, około 320 roku nakazała poszukiwania Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus.
Powiązany Artykuł
Bp Wiesław Mering dla Polskiego Radia: "Polska pod Krzyżem" dostarcza ładunku nadziei
Krzyż odnaleziono 14 września 320 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki - Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża.
13 września 335 roku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na pamiątkę co roku tego dnia obchodzono uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września - najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, następnie zaś dla całego Kościoła powszechnego.
REKLAMA
pg
REKLAMA