Minister klimatu: pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem

Dostrzegamy zmiany na lepsze, jeśli chodzi o stan powietrza w Polsce, ale bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia - powiedział szef MKiŚ Michał Kurtyka, podczas konferencji popularno-naukowej "Aktualny stan jakości powietrza w Polsce - sukces czy nadal wyzwanie?".

2021-09-15, 12:15

Minister klimatu: pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Monika Wisniewska/Shutterstock

- Pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem, jest priorytetem Ministerstwa Klimatu i Środowisk, jest również tym priorytetowym działaniem rządu - powiedział minister Kurtyka.

Zdaniem szefa resortu klimatu i środowiska "potrzebujemy wspólnie upewniać się, gdzie jesteśmy, jaka jest diagnoza obecnie, jeżeli chodzi o poprawę jakości powietrza, jak dużo udało się nam osiągnąć, jak wiele chcemy jeszcze wspólnie dalej na tej drodze zrobić".

- Jeśli chodzi o stan powietrza w Polsce, to dostrzegamy zmianę na lepsze i to jest efekt ogromnej mobilizacji środków publicznych (...), szeregu działań podejmowanych na poziomie samorządów. Ale na pewno bardzo dużo jest do zrobienia i w dalszym ciągu chcielibyśmy, aby to cywilizacyjne zapóźnienie nam się maksymalnie ograniczało - powiedział.

Powiązany Artykuł

komin dym smog domek 1200 free
"Czyste powietrze" ma być bardziej dostępne. Trwają prace nad kolejną odsłoną programu

Jak wskazał Kurtyka, Państwowy Monitoring Środowiska cały czas precyzyjnie monitoruje jakość powietrza w kluczowych parametrach, jeśli chodzi o jego zanieczyszczenie. Przypomniał, że w Polsce mamy 46 stref, w których mierzona jest jakość powietrza.

REKLAMA

- Pomiędzy 2019 r. a 2020 r. np. jeżeli chodzi o taki najbardziej oczywisty wskaźnik zanieczyszczenia - są to te zanieczyszczenia przede wszystkim pochodzące z ogrzewania budynków - to z 39 stref, które były najbardziej zanieczyszczone PM10, zeszliśmy do 22. Jeżeli chodzi o wskaźnik PM2,5: z 14 do 8 stref - powiedział.

Zdaniem ministra, mamy bardzo dużą poprawę i - pomimo pandemii, gdzie to ogrzewanie indywidualne w znaczącym stopniu nie zmalało - dzięki temu, że podjęte zostały działania na różnych szczeblach, "dostrzegamy tę poprawę". - Poprawa jest, ale w dalszym ciągu bardzo dużo jest do zrobienia. Choćby bardzo dużo jest do zrobienia z benzo(a)pirenem, gdzie ta poprawa jest mniejsza - z 44 do 36 stref - powiedział.

Szef resortu przekazał, że np. w Katowicach, "które tradycyjnie borykały się z bardzo wielkim problemem zanieczyszczenia, pomiędzy 2019 r. a 2020 rokiem z 75 do 43 dni spadła liczba dni, które są o tym wskaźniku krytycznym", jeśli chodzi o przekroczenie normy.

- Mamy poprawę, ale mamy bardzo dużo do zrobienia - ocenił Kurtyka.

REKLAMA

Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Program Czysta Polska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.


PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej