Światowy kryzys edukacyjny. Z powodu pandemii ponad 130 mln uczniów nie miało normalnych lekcji
W 17 krajach świata od początku pandemii koronawirusa szkoły są zamknięte całkowicie, a w 39 - częściowo. Należy jak najszybciej przywrócić ich funkcjonowanie - apeluje UNICEF w opublikowanym w czwartek raporcie.
2021-09-16, 08:08
Według raportu od 18 miesięcy ponad 131 mln uczniów na świecie nie miało normalnych lekcji przez ponad trzy czwarte tego czasu. Najwięcej takich dzieci jest na Filipinach, gdzie rok szkolny formalnie zaczął się w tym tygodniu, ale kraj wciąż walczy z falą zakażeń SARS-CoV-2.
Powiązany Artykuł
Ile przedszkoli, szkół i placówek oświatowych funkcjonuje w trybie stacjonarnym? MEiN podało nowe dane
Wśród krajów, gdzie szkoły pozostają całkowicie zamknięte, są Filipiny, Bangladesz, Wenezuela, Arabia Saudyjska, Panama i Kuwejt.
Autorzy raportu UNICEF zaznaczyli, że nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo, zaraz po pracownikach medycznych, przy szczepieniu przeciw COVID-19. Choć uczniowie są bezpieczniejsi w domach w trakcie pandemii, to edukacja zdalna stawia przed nimi wiele wyzwań związanych szczególnie z dostępem do komputerów i internetu. Na Filipinach niektóre dzieci były zmuszone wchodzić na dachy, by uzyskać połączenie z siecią.
- Akcja szczepień w szkołach. Szef MEiN: do 48 tys. deklaracji należy doliczyć milion już zaszczepionych uczniów
- Zdecydowana większość szkół i przedszkoli pracuje stacjonarnie. MEiN opublikowało nowe dane
- Kryzys edukacyjny wciąż trwa i z każdym dniem, kiedy klasy pozostają zamknięte, pogłębia się - powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore. - To jest kryzys, którego świat nie może ignorować. (...) W każdym społeczeństwie, wszędzie, szkoły muszą zacząć jak najszybciej ponownie działać - zaapelowała.
REKLAMA
bf
REKLAMA