Sophia Loren. Włoski Kopciuszek, który stał się amerykańską gwiazdą
Dokładnie 90 lat temu, 20 września 1934 roku, w Rzymie urodziła się Sophia Loren, laureatka dwóch Oskarów. Jest uznawana za ikonę kina lat 50. i 60, a także za jedną z najwybitniejszych aktorek wszechczasów. Szczególnie znana jest jej rola w filmie "Matka i córka" (1960) Vittoria De Siki.
2024-09-20, 05:40
Carlo Ponti i "Quo vadis"
Sophia Loren przyszła na świat jako Sofia Villani Scicolone, córka nauczycielki gry na fortepianie Romildy Villani i przedsiębiorcy Riccarda Scicolonego.
- Wychowywała się w małej mieścinie pod Neapolem, która po II wojnie światowej przypominała slumsy. Tam zaznała głodu i biedy - opowiada dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska z Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW podczas audycji Kariny Terzoni i Aleksandry Jasińskiej "Dzień Kobiet".
Posłuchaj
Nic więc dziwnego, że gdy w 1950 roku Sophia Loren zwyciężyła w konkursie piękności "Królowa Morza", za otrzymane pieniądze zdecydowała się wyjechać do Rzymu. Niedługo później poznała producenta filmowego Carla Pontiego.
- On się w niej absolutnie zakochał i w zasadzie od razu, przy pierwszej rozmowie, zaproponował jej siedmioletni kontrakt filmowy. Dał jej również epizodyczną rolę w "Quo vadis" Mervyna LeRoya - opowiada dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska na antenie Polskiego Radia.
Film sprawił, że kariera młodej aktorki nabrała rozpędu - zaczęła dostawać coraz to liczniejsze propozycje pracy. To właśnie w tamtym okresie postanowiła zmienić nazwisko – początkowo przedstawiała się jako Sofia Lazzaro, natomiast w 1953 roku zdecydowała się ostatecznie na Sophię Loren.
U boku Carego Granta i Franka Sinatry
W latach 50. Sophia Loren zagrała w blisko czterdziestu produkcjach. Przełomowy okazał się jednak jej udział w "Złocie Neapolu" Vittoria De Siki. Aktorka wcieliła się wówczas w rolę roztrzepanej sprzedawczyni pizzy.
- We włoskich komediach często grała proste kobiety z ludu, na przykład kucharki. Wcielała się też w role takich prawdziwych włoskich matek z małych miejscowości - mówiła dr Dorota Kozakiewicz-Kłosowska w audycji "Dzień Kobiet".
Rola przykuła uwagę krytyków i ludzi związanych z branżą filmową, a Loren zaczęto angażować do produkcji angielskich i amerykańskich.
W 1957 roku zagrała u boku Franka Sinatry i Cary’ego Granta w "Dumie i namiętności" w reżyserii Stanleya Kramera, a także w "Chłopcu na delfinie" Jeana Negulesco. Rok później natomiast pojawiła się wraz z Grantem w "Domu na łodzi" Melville’a Shavelsona.
Światową sławę i uznanie zyskała jednak dzięki roli we włoskim filmie "Matka i córka" (1960) Vittoria De Siki.
Fabuła produkcji toczy się w 1943 roku we Włoszech. W obawie przed alianckim bombardowaniem Cesira (Sophia Loren), wdowa i właścicielka sklepu spożywczego, ucieka wraz ze swoją piętnastoletnią córką Rosettą (Eleonora Brown) z Rzymu. Kobiety znajdują schronienie w małej wiosce w górach. Gdy niebezpieczeństwo ustaje, decydują się powrócić do Wiecznego Miasta. Po drodze napotykają się jednak na grupę marokańskich żołnierzy. Spotkanie to kończy się tragedią.
Posłuchaj
Film został ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność, a sama Sophia Loren za swoją rolę otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej, stając się drugą Włoszką w historii, która zdobyła statuetkę Oskara.
Podwójna zdobywczyni Oskara
W kolejnych latach aktorka wystąpiła jeszcze w kilku produkcjach De Siki – mowa tu między innymi o komedii "Wczoraj, dziś i jutro" (1963), także o dramacie "Małżeństwo po włosku" z 1964 roku, za rolę, w którym Sophia Loren dostała nominację do Oskara. W obu przypadkach pojawiła się u boku Marcella Mastroianniego, który często towarzyszył jej na wielkim ekranie - łącznie zagrała z nim w trzynastu filmach.
Zobacz też:
Marcello Mastroianni - utalentowany aktorsko geodeta
Pod koniec lat 60. Loren wystąpiła w filmach u boku takich sław jak Gregory Peck ("Arabeska" Stanleya Donena z 1966 roku), Paul Newman ("Lady L" Petera Ustinova z 1965 roku) i Marlon Brando ("Hrabina z Hongkongu" Charliego Chaplina z 1967 roku). W 1977 roku natomiast zachwyciła krytyków rolą w "Szczególnym dniu" Ettorego Scoli.
Przeczytaj także:
W późniejszych latach coraz rzadziej pojawiała się na wielkim ekranie. W 1994 roku zagrała Isabellę w komedii "Prêt-à-Porter" Roberta Altmana, a rok później Marię w "Jeszcze bardziej zgryźliwych tetrykach" Howarda Deutcha. W 1991 roku otrzymała honorowego Oskara za całokształt twórczości. Do grona jej najbardziej znanych ról z ostatnich lat należy między innymi występ w musicalu "Dziewięć" (2009) Roba Marshalla.
W 2020 roku Sophia Loren zagrała natomiast w dramacie "Życie przed sobą" (2020) Eduarda Pontiego. Wcieliła się wówczas w postać ocalałej z Holokaustu Madame Rosy, która przyjmuje pod swój dach dwunastoletniego Senegalczyka Momo. Pomiędzy sprawiającym problemy wychowawcze chłopcem a jego opiekunką zawiązuje się przyjaźń.
Pochodząca z filmu piosenka "Io Si (Seen)", wykonywana przez Laurę Pausini, została nawet nominowana do Oskara.
jb