"Trzeba się zastanowić, jak je podzielić". Szef MZ o zwiększeniu środków na służbę zdrowia

- Zdecydowaliśmy, że zwiększymy nakłady na ochronę zdrowia i teraz trzeba zastanowić się, jaka część z tej kwoty ma być przeznaczona na wzrost wynagrodzeń, a jaka na świadczenia i refundacje - powiedział szef MZ Adam Niedzielski, pytany o rozmowy z protestującymi medykami.

2021-09-20, 21:45

"Trzeba się zastanowić, jak je podzielić". Szef MZ o zwiększeniu środków na służbę zdrowia
Adam Niedzielski. Foto: twitter.com/pisorgpl

We wtorek o godz. 14.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

- Mamy wyznaczoną ścieżkę dyskusji na temat wynagrodzeń w ramach Zespołu Trójstronnego i będę zapraszał medyków i wszystkich, którzy biorą udział w proteście, żeby wreszcie rozpocząć dialog, rozmowę i nie eskalować emocji społecznych na ulicy, tylko rozwiązywać problemy przy stole – mówił na antenie Polsat News Niedzielski.

Powiązany Artykuł

1200 szczepienie shutterstock free.jpg
Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Prof. Marczyńska: jest absolutnie bezpieczna

Spotkania

Szef MZ podkreślił, że problemy te są obecnie rozwiązywane w ramach Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia, w którym są również przedstawiciele pracodawców i wszystkich zawodów medycznych. Ostatnie spotkanie tego zespołu odbyło się w czwartek, jednak nie pojawili się na nim przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, który organizuje białe miasteczko. W rozmowach uczestniczyli m.in. NSZZ "Solidarność", OPZZ, Pracodawcy RP, Federacja Szpitali Polskich oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Kolejne spotkanie zespołu planowane jest na 27 września.

Czytaj także:

Niedzielski podkreślił, że niedawno rząd zdecydował, że zwiększy nakłady na sektor ochrony zdrowia "do 7 proc. PKB w 2027 r. i za tym idzie bardzo konkretny wzrost nakładów w najbliższych latach, o blisko 85 mld zł". - I teraz trzeba usiąść przy stole i zastanowić się, jaka część z tej kwoty ma zostać przeznaczona na wzrost wynagrodzeń, a jaka dodatkowo na świadczenia, refundacje i inne – powiedział.

Protestujący w formie białego miasteczka w Warszawie Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej