Święto kina historycznego. W Gdyni odbędzie się festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"
W środę w Gdyni rozpocznie się XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", podczas którego zaprezentowane zostaną obrazy filmowe, prace artystyczne oraz radiowe reportaże inspirowane dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989. Nagrodę dla laureata za najlepszy dokument radiowy oraz wyróżnienia w tej samej kategorii ufundowało Polskie Radio. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia i będzie relacjonować najważniejsze momenty Festiwalu.
2021-09-29, 07:00
W ciągu czterech dni imprezy odbędą się pokazy ponad 90 produkcji o tematyce historycznej. Będą one rywalizować w pięciu kategoriach konkursowych: międzynarodowa fabuła, międzynarodowy dokument, dokument polski, wideoklip i reportaż radiowy. Festiwalowi towarzyszyć będą panele dyskusyjne, pokazy specjalne, promocje książek i spotkania z bohaterami filmów.
Dyrektor i twórca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podkreślił, że impreza zyskała w ostatnich latach międzynarodowy charakter.
Powiązany Artykuł
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złote Lwy dla filmu "Wszystkie nasze strachy"
- Festiwal stał się opowieścią o polskich i europejskich drogach do wolności. Ale przez myślę, że przez ciekawość moją, innych jurorów, bogactwo osób, które zapraszamy, zaczęliśmy poszerzać festiwal o tematykę z całego świata. Dlatego w tym roku są aż dwa filmy z Australii, jest świetny film dokumentalny z Wenezueli czy ze Sri Lanki. To wszystko pokazuje, że temat wolności ciągle jest bardzo aktualny i opowiadany w najróżniejszy sposób, czy to w formie dokumentalnej czy fabularnej - powiedział dyrektor Festiwalu Filmowego NNW.
REKLAMA
Posłuchaj
Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych będzie przewodniczyć scenarzystka i reżyserka Bożenna Intrator. Jak zaznaczyła, wolnościowy przekaz filmów festiwalowych dotyczy również wolności wewnętrznej.
- W tym roku na festiwalu przykładem takiego filmu o wolności wewnętrznej, ale też o wyzwoleniu kobiet, jest film szwajcarski "Klatka dla ptaków" opowiadający o walce o równouprawnienie, bo kobiety w Szwajcarii uzyskały prawa wyborcze najpóźniej w Europie - zaznaczyła Bożenna Intrator.
Posłuchaj
Najstarszym konkursem festiwalowym jest rywalizacja polskich filmów dokumentalnych. Jurorka w tej kategorii scenarzystka Marta Plucińska mówiła o tym, co zdecyduje o końcowym werdykcie.
REKLAMA
- Poruszamy się po terenie całej Polski, to opowieści od okresu II wojny światowej po głęboki PRL. 30 tytułów będzie walczyć w najstarszym konkursie festiwalu o Złoty Opornik. Będzie trudno zdecydować, który wygra. Bo tutaj nie wygra długość, tutaj nie wygra terytorium, tutaj wygra najsilniejsza osobowość. To są za każdym razem historie o osobowościach - podkreśliła Marta Plucińska.
Posłuchaj
Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to także konkurs reportaży radiowych. O nagrody ufundowane przez Polskie Radio powalczą autorzy 13 dokumentów opowiadających o doświadczeniach świadków historii XX wieku.
Patronami medialnymi XIII Festiwalu NNW są Polskie Radio i Polskie Radio 24.
REKLAMA
ng
REKLAMA