Szkolnictwo zawodowe to nie tylko nauka. "Potrzeba stałej współpracy z przedsiębiorcami"
O kształceniu zawodowym – czy odchodzi ono do lamusa, czy przeciwnie – rozwija się – na to pytanie odpowiadał w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
2021-09-28, 18:55
Odpowiedź ma też przynieść IV Kongres Edukacji: Perspektywy Szersze Horyzonty Erasmus+, który odbędzie się 30 września.
Szkolnictwo zawodowe – coraz większe powiązanie nauki z praktyką
Jak zauważa gość radiowej Jedynki, kilka lat temu zaszły duże zmiany w edukacji zawodowej, branżowej, gdzie – w wyniku korzystania z doświadczeń Niemiec czy Austrii – edukacja odbywa się teraz nie tylko w szkołach, ale przede wszystkim we współpracy z przedsiębiorcami.
Posłuchaj
- Kraje, które mają taki dualny system kształcenia i doskonalenia zawodowego wygrywają – mówi Adam Poszytek.
Praktyka i nauka musi nadążyć za postępem technologicznym
- A to oznacza, że system edukacyjny dzięki temu zasypuje lukę między edukacją a praktyką, tyle że w związku z coraz większym postępem technologicznym i cywilizacyjnym zasypywanie tej luki jest coraz trudniejsze – stwierdza gość Polskiego Radia.
REKLAMA
- Dlatego edukacja zawodowa i branżowa, również za na szczeblu wyższym, wymaga współpracy z rynkiem pracy, z przedsiębiorcami i biznesem, i od tego nie uciekniemy – podkreśla Adam Poszytek.
Jak dodaje, ponad 7 tys. młodych osób dzięki programowi Erasmus wyjechało na staże zagraniczne – do fabryk samochodów, restauracji, hoteli, firm wykorzystujących zaawansowane technologie.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA