"Wojny ideologiczne to ostatnie, czego potrzebujemy". Relacje z Niemcami tematem Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej
- Tematem posiedzenia Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy były wybory w Niemczech. Podkreślano, że Polska i Niemcy są powiązane tak silnie gospodarczo, że są skazane na bliską współpracę - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
2021-10-01, 00:06
Powiązany Artykuł
Pierwsze rozmowy o przyszłej koalicji w Niemczech. Spotkali się liderzy mniejszych ugrupowań
W czwartek odbyło się 6. posiedzenie prezydenckiego Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej.
- Całe posiedzenie było poświęcone ostatnim wyborom w Niemczech i ich konsekwencjom dla stosunków polsko-niemieckich - poinformował Jakub Kumoch po spotkaniu.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej powiedział, że podczas spotkania "bardzo często podkreślano, że - pomimo ewidentnych różnic światopoglądowych między większościami parlamentarnymi w obu krajach - Polska i Niemcy są powiązane tak silnie gospodarczo, że są skazane na bardzo bliską współpracę".
- Istotną rolę w kształtowaniu relacji polsko-niemieckich będzie miał prezydent Duda ze względu na jego bliskie przyjacielskie relacje z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem. A wygląda na to, że - jeżeli powstanie koalicja z udziałem SPD - to prezydent Steinmeier zostanie ponownie wybrany - powiedział prezydencki minister.
Poinformował też, że w czwartek rozmawiał z ambasadorem Niemiec Arndtem Freytagiem von Loringhovenem. - I zasadniczo podkreślałem te same aspekty. Ostatnim, czego potrzebują Polska i Niemcy, są wojny ideologiczne - stwierdził Kumoch.
Wyniki wyborów w Niemczech
W niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu zwyciężyła socjaldemokratyczna SPD (25,7 proc.) przed chadecką unią CDU/CSU (24,1 proc.). Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 14,8 proc., a za nimi FDP z 11,5 proc. AfD uzyskała 10,3 proc. głosów.
Jeszcze nie wiadomo, czy nowy niemiecki rząd utworzy zwycięska SPD, czy nieznacznie pokonana chadecja CDU/CSU. Wydaje się jednak pewne, że wejdą do niego Zieloni i liberałowie z FDP. Zarówno kandydat socjaldemokratów na kanclerza Olaf Scholz, jak i kandydat chadeków Armin Laschet zadeklarowali chęć tworzenia rządu właśnie z tymi partnerami.
Dla ustępującej kanclerz Angeli Merkel (CDU) kadencja nie skończyła się z dniem wyborów - będzie ona urzędować na stanowisku aż do czasu wyłonienia nowego rządu i następującego krótko po tym zaprzysiężeniu nowego kanclerza. Angela Merkel sprawuje funkcję kanclerza Niemiec od 16 lat.
***
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w kwietniu prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP oraz Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej. Kolegium Polityki Międzynarodowej to forum ekspertów, doradców prezydenta zajmujących się najważniejszymi wątkami polskiej polityki międzynarodowej.
REKLAMA
kp
REKLAMA