Pandora Papers: holenderski minister finansów inwestował za pośrednictwem rajów podatkowych

Pandora Papers - czyli unikanie płacenia podatków poprzez ucieczkę do rajów podatkowych zatacza coraz szersze kręgi - do beneficjentów procederu dołączył minister finansów Holandii Wopke Hoekstra, który wraz z innymi prominentnymi rodakami, inwestował za pośrednictwem Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Warto przypomnieć, że minister wcześniej zapowiadał walkę z osobami wykorzystującymi raje podatkowe do unikania płacenia danin.

2021-10-04, 14:03

Pandora Papers: holenderski minister finansów inwestował za pośrednictwem rajów podatkowych
Zdj. ilustracyjne . Foto: shutterstock/Harald Lueder

- Jaka jest wiarygodność ministra, który obecnie chce walczyć z unikaniem opodatkowania? - pyta w poniedziałek szef Zielonych Jesse Klaver.

Na listach inwestorów w rajach 35 światowych przywódców – m.in. Tony Blair

Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych ze 115 krajów ujawniło w niedzielę dokumenty, z których wynika, że 35 obecnych i byłych światowych przywódców, w tym były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i król Jordanii Abdullah, pojawia się w aktach spółek offshore, zwanych Pandora Papers.


Powiązany Artykuł

1200 rosyjska prasa free.jpg
Rosyjskie media: politycy i urzędnicy ukrywają pieniądze w rajach podatkowych



Dziennikarze uzyskali dostęp do 12 milionów e-maili, formularzy rejestracyjnych i umów od 14 firm świadczących usługi finansowe m. in. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Panamie czy Seszelach.

Na liście nie tylko politycy, ale i bankowcy

Na liście są także prominentni holenderscy bankowcy, w tym przewodniczący rady nadzorczej państwowego banku ABN Amro Tom de Swaan.

Poruszenie wzbudziło pojawienie się w dokumentach nazwiska holenderskiego ministra finansów, szefa koalicyjnych chadeków (CDA). Wopke Hoekstra miał skrzynkę pocztową na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, która służyła do prowadzenia działalności bez konieczności płacenia podatków.


Powiązany Artykuł

Andrej Babisz free shutterstock 1200.jpg
Śledztwo Pandora Papers. Premier Czech kupił nieruchomości we Francji za pośrednictwem zagranicznych spółek

Niby proceder nie jest nielegalny, ale nie zapominajmy o konflikcie interesów…

Jak podkreśla dziennik "Financieele Dagblad" nie jest to nielegalne, ale "kłóci się z zasadami wielkich banków i państwa holenderskiego, które od lat walczy z firmami przykrywkami i rajami podatkowymi".

- To jasne i oczywiste: jeśli masz interes w raju podatkowym i musisz decydować o polityce banku wobec rajów podatkowych, to pojawia się konflikt interesów – mówi Leo Huberts, emerytowany profesor administracji publicznej cytowany przez dziennik "NRC".

- To poważnie szkodzi reputacji Holandii – twierdzi Henk Nijboer poseł Partii Pracy (PvdA) cytowany przez dziennik “Trouw". Nijboer, który w 2017 r. stał na czele parlamentarnej komisji badającej aferę Panama Papers wzywa ministra finansów do złożenia wyjaśnień przed parlamentem.

"Śmierdzący interes"


Bardziej dosadny jest lider opozycyjnej Partii na rzecz Wolności. -To śmierdzi ze wszystkich stron – powiedział gazecie szef populistycznej PVV Geert Wilders (PVV).

Sam minister wyjaśniał, że wycofał się z inwestowania przed objęciem funkcji ministra w 2017 r. a wszystkie informacje w jego zeznaniach finansowych są "przejrzyste i uczciwe". "Zawsze przestrzegałem wszystkich zasad obowiązujących członków rządu" – napisał na Twitterze Hoekstra.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej