Wywiady Polski i Turcji będą współpracować ws. nielegalnej migracji. Są deklaracje szefów MSZ
- Minister spraw zagranicznych Turcji zaproponował pomoc w sprawie nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z Białorusi. Pomoc ta będzie sprowadzać się do współpracy naszych wywiadów, wspólnego rozpoznania zagrożeń i kanałów przerzutów - powiedział na konferencji prasowej szef MSZ Zbigniew Rau.
2021-10-04, 18:12
Powiązany Artykuł
"Rzucał czymś w nasz pojazd obserwacyjny". SG o niebezpiecznym incydencie na białoruskiej granicy
Szef MSZ po rozmowie z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu podkreślał, że relacje gospodarcze z Turcją są bardzo dobre, wzajemna wymiana handlowa w ubiegłym roku wyniosła 6 mld euro i wyraził nadzieję, że uda się wkrótce osiągnąć 8 mld euro.
Posłuchaj
- Turcja jest naszym najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie - mówił Rau. Wśród obszarów współpracy z Turcją wymieniał bezpieczeństwo, walkę z terroryzmem, handel, migrację i turystykę.
REKLAMA
Czytaj także:
- Sytuacja na granicy z Białorusią. Wiceszef MSZ: to wojna hybrydowa kierowana przez Kreml
- "Będziemy dążyć do bliższych stosunków z Rosją". Erdogan o "rozczarowujących" rozmowach z Bidenem
- Podniosłem kwestię problemów związanych z nielegalną, niekontrolowaną emigracją do naszych państw właśnie z Białorusi, poprosiłem także mojego tureckiego kolegę o zwrócenie większej uwagi na trwający od kilku miesięcy proceder, który związany jest z próbami przekraczania naszej wschodniej granicy przez migrantów przylatujących do Mińska różnymi drogami, także korzystającymi najczęściej z przesiadek w Stambule - mówił szef polskiego MSZ.
- Pan minister, nawiązując do tych praktyk podróżowania z inspiracji białoruskiej przedstawicieli i obywateli różnych państw arabskich przez Stambuł do Mińska, zaoferował wszechstronną pomoc, która najkrócej rzecz ujmując będzie się sprowadzać do współpracy naszych wywiadów, dzielenia się informacjami, wspólnego rozpoznawania miejsc zagrożeń i kanałów przerzutów - dodał Rau.
Polska strategicznym partnerem
Mevlut Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej ze Zbigniewem Rauem podkreślał wagę 600 lat relacji Turcji z Polską i dziękował m.in. za pomoc polskich strażaków podczas pożarów w tym kraju. Określił Polskę jako partnera strategicznego.
Cavusoglu zwracał uwagę na wzajemne wzrastające obroty handlowe, a jako cel wymienił wysokość wymiany handlowej rzędu 10 mld dolarów. Wśród celów swojej wizyty wymienił także rozmowy delegacji przedsiębiorców polskich i tureckich.
Odnosząc się do kwestii nielegalnej migracji obywateli państw arabskich z terytorium Białorusi do Polski deklarował pomoc Turcji w tej sprawie. Poinformował, że wystosowane zostanie zaproszenie do szefa polskiego MSWiA, aby odwiedził Turcję w celu konsultacji dalszych działań.
- Jesteśmy gotowi podjąć wspólną prace nad tym problemem, ja również dzielić się doświadczeniami - zarówno z Polską, jak i Litwą - dodał szef MSZ Turcji.
Cavusoglu zaznaczył, że istotna w tym kontekście jest także walka z siatkami przemytników. Poinformował, że przez 9 miesięcy tureckie linie lotnicze przewiozły 600 obywateli irackich głównie do Mińska, połowa z nich wróciła do Turcji.
REKLAMA
dn
REKLAMA