"Zajmuje się rzeczami, do których nie jest upoważniony". Jan Pietrzak o TSUE
- To, co robi Europejski Trybunał Sprawiedliwości wobec Polski, wygląda na założoną z góry politykę, ustaloną ze sztabem gdzieś między Berlinem a Moskwą - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, publicysta, satyryk.
2021-10-07, 14:47
Gość PR24 komentował orzeczenie TSUE, który uznał, że "przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu, może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów". Jego zdaniem TSUE po raz kolejny pokazał, że przekracza granice niezawisłości i sprawiedliwości sądów i zajmuje się rzeczami, do których nie jest upoważniony.
- To jest oczywiście fragment większej całości, większej gry, zmasowany atak na Polskę, zaplanowany tak, jak planuje się w sztabach w czasie wojny. Celem jest atak na wiele sposobów i tutaj urzędnicy unijni atakują taką bronią, jaką mają do dyspozycji, czyli np. poprzez TSUE - powiedział Jan Pietrzak.
Powiązany Artykuł
"Jeśli UE przestrzega prawa, to te pieniądze będą". Suski o decyzji ws. KPO
"TSUE przeszkadzają nawet ludzie w Turowie"
Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do orzeczenia TSUE dotyczącego przenoszenia sędziów bez ich zgody, stwierdził, że tego "typu decyzje prowadzą do bardzo głębokiego chaosu". Dodał, że "setki tysięcy orzeczeń wydanych przez sędziów powołanych w ciągu ostatnich lat zostaje zakwestionowanych, należy się zastanowić, do czego prowadzi takie orzeczenie".
- Widać, że w Polsce chcą rządzić unijni urzędnicy, przejmują władzę wykonawczą w naszym kraju, chcą decydować o tym, kto i gdzie ma pracować, to jest właśnie TSUE, któremu przeszkadzają nawet pracujący ludzie w Turowie. Zajmuje się rzeczami, do których nie jest upoważniony - mówił artysta.
REKLAMA
Ostatnia decyzja TSUE jest związana z historią sędziego Waldemara Żurka, byłego członka i rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), który od początku krytykował zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane od 2016 roku. Sędzia został przeniesiony do innego wydziału swego sądu w Krakowie w 2018 roku, odwołał się do KRS, a gdy KRS jego odwołania nie uwzględniła, jej uchwałę zaskarżył do Sądu Najwyższego. I właśnie w tym momencie narodziło się pytanie, czy nowo powołana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (IKNiSP), wyznaczona do sprawy, jest niezależnym sądem.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Jan Pietrzak (publicysta, satyryk)
Data emisji: 07.10.2021
Godzina: 13:33
REKLAMA