Jest decyzja Polski ws. "Konkluzji dotyczące Strategii UE na rzecz praw dziecka"

Polska zawetowała "Konkluzje dotyczące Strategii Unii Europejskiej na rzecz praw dziecka" podczas posiedzenia Rady UE do spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Decyzję o wecie podjął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Na posiedzeniu w Luksemburgu Polskę reprezentował wiceminister Sebastian Kaleta.

2021-10-07, 18:08

Jest decyzja Polski ws. "Konkluzji dotyczące Strategii UE na rzecz praw dziecka"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PP Photos/Shutterstock

W komunikacie resort sprawiedliwości podkreślił, że przyjęcie dokumentu "groziłoby między innymi wprowadzeniem do polskiego prawa małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe". Ministerstwo dodaje, że "przyczyną weta była również konieczność poszanowania porządków konstytucyjnych państw członkowskich UE oraz ich wyłącznej kompetencji w obszarze prawa rodzinnego".

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości strategia Unii Europejskiej na rzecz praw dziecka jest wymierzona w tradycyjną rodzinę oraz "łamie międzynarodowe rezolucje, na przykład Konwencję ONZ o prawach dziecka z 1989 roku, ratyfikowaną przez Polskę i wszystkie państwa UE". W innym przypadku ministerstwo byłoby gotowe przyjąć strategię. W komunikacie dodano, że w zakresie prawa rodzinnego jest ona niezgodna z polską Konstytucją, "która jasno stanowi, że małżeństwem jest związek kobiety i mężczyzny".

Powiązany Artykuł

LGBT Unia Europejska free-1200.jpg
Rezolucja o LGBTQ. Zobacz, jak głosowali polscy europosłowie
Czytaj także:

Wstrzymanie funduszy 

Ministerstwo sprawiedliwości dodaje, że "Konkluzje dotyczące Strategii UE na rzecz praw dziecka" odwołują się również do dwóch innych aneksów: "Strategii Równości LGBTIQ 2020-2025" oraz "Strategii Równości Gender 2020-2025", a brak weta oznaczałby ich akceptację przez Polskę.

REKLAMA

"W przypadku niewdrożenia przewidzianych w nich rozwiązań Konkluzje mogłyby zostać wykorzystane przeciwko Polsce do wstrzymania funduszy unijnych. Doszłoby do szantażu finansowego, tak samo jak w przypadku samorządów, które przyjęły uchwały w obronie rodziny" - argumentuje ministerstwo sprawiedliwości.

Sprzeciw wobec Konkluzji wyraziły również Węgry, a Bułgaria złożyła deklarację interpretacyjną, w której zaznaczono, że termin "gender" jest niezgodny z bułgarską konstytucją.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej