CPK ogłasza przetarg na wykonanie prac projektowych. Zobacz, jakie są wymagania spółki
Wartość prac projektowych w ramach umowy ramowej na projektowanie inwestycji kolejowych zw. z Centralnym Portem Komunikacyjnym przekracza 7 mld zł netto. To obecnie największa w Europie umowa ramowa na prace projektowe - poinformowała spółka CPK. Oferty można składać do 5 listopada. Szczegóły postępowania znajdują się na platformie Smart PZP.
2021-10-08, 10:40
Postępowanie ramowe na dokumentację projektową dla kolejowych inwestycji CPK spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła w tym tygodniu.
"Umowa ramowa na projektowanie umożliwi nam wybranie wykonawców dających rękojmię należytej jakości prac. Następnie w uproszczonych postępowaniach CPK będą oni konkurowali o umowy wykonawcze" – wskazał cytowany w piątkowej informacji prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) Mikołaj Wild. W jego opinii zapewni to dobór wiarygodnych partnerów, krótszy czas postępowań, a wykonawcy - przewidywalność portfela zamówień.
"To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. w trwających od ubiegłego roku inwentaryzacjach środowiskowych CPK, w ten sam sposób wybraliśmy już także wykonawców studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych" - dodał Wild.
Celem przetargu jest wybranie na podstawie określonych kryteriów grupy wykonawców, którym spółka CPK przez osiem lat będzie mogła zlecać zadania projektowe w uproszczonym trybie postępowań wykonawczych. "Spółka CPK liczy na zainteresowanie specjalistycznych biur projektowych z Polski i z zagranicy" - czytamy w komunikacie spółki.
REKLAMA
Kto zaprojektuje kolejowe "szprychy" CPK?
W planach kolejowych prac projektowych wejdą m.in. elementy tzw. igreka: Warszawa – CPK – Łódź – Wrocław (wraz z łącznikiem w kierunku Poznania), tzw. CMK Północ (wydłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej przez CPK w stronę Płocka, Włocławka i Trójmiasta) i nowa linia Katowice – Kraków. "Znajdują się tam też odcinki przez rejony wykluczone dziś transportowo, np. Ostrołęka – Łomża – Giżycko; Katowice – Jastrzębie-Zdrój – Ostrawa; Łętownia – Rzeszów i Trawniki – Krasnystaw – Zamość" - wymieniono.
Spółka CPK zachowa możliwość zlecania usług projektowych w zależności od aktualnych potrzeb - np. albo na dokumentację projektową całego procesu inwestycyjnego, albo tylko na wybrane wyżej wspomniane opracowania projektowe.
Powiązany Artykuł
Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę
Czy to zrobią polskie firmy?
Ekspert Radosław Kantak ze spółki CPK podkreślił, że firma ma nadzieję na znalezienie wykonawców na polskim rynku. - Jeżeli okaże się on zbyt płytki, będziemy także poza granicami Polski szukać projektantów, a docelowo też wykonawców, którzy sprostają naszym oczekiwaniom – dodał Kantak.
Jak przekazano, postępowanie dotyczy 29 projektów podzielonych na 82 odcinki, które składają się na prawie 1800 km tzw. szprych, czyli nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane przez CPK do końca 2034 r. Wśród nich znajdą się odcinki z prędkością projektową do 350 km/h.
REKLAMA
Jaka forma rozliczeń?
"Oferujemy m.in. elastyczne formy wynagrodzenia, np. płatności częściowe, dodatkowe zaliczki płatne z góry, rozliczenie ryczałtowe i obmiarowe (zależnie od rodzaju usługi), a także dodatkowe wynagrodzenie za przyspieszenie prac" - powiedział Wild. Wszystkie te rozwiązania zostały oparte o wnioski ze wstępnych konsultacji rynkowych z branżą – zapewnił.
Prace projektowe będą się odbywały w zespołach roboczych wspólnie z personelem spółki CPK.
"Umowa ramowa na prace projektowe to dopiero pierwszy krok. W przygotowaniu są umowy ramowe dotyczące: zleceń dla inżyniera kontraktu i na roboty budowlane" - wskazano w komunikacie CPK.
Powiązany Artykuł
"Rynek lotniczy w Polsce ma ogromny potencjał". Debata podczas Kongresu 590
Jakie inwestycje będą w planach CPK?
Program inwestycji kolejowych CPK zakłada wybudowanie prawie 1800 km nowych linii kolejowych dużych prędkości prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. Szacowana wartość inwestycji kolejowych CPK do 2034 r. to prawie 95 mld zł. Umożliwią one dojazd do CPK z większości miast w Polsce w czasie do 2,5 godz.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowe.
REKLAMA
PR24/PAP/sw
REKLAMA