W niedzielę rusza 1. Orlen Paralympic Run: niepełnosprawności nie trzeba się wstydzić
- To nie będzie zwykły wirtualny bieg. 1. Orlen Paralympic Run to wydarzenie, w którym każdy może wziąć udział - niezależnie od stopnia sprawności wszyscy znajdą cel dostępny dla siebie - podkreśla jego organizator, czyli Polski Komitet Paraolimpijski. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
2021-10-08, 10:03
Powiązany Artykuł
Polski Komitet Paraolimpijski po raz pierwszy w historii organizuje bieg. Orlen Paralympic Run 2021 odbędzie się 10 października – w tym roku w formie wirtualnej. Na stronie internetowej Komitetu trwają zapisy, a pobiec może każdy bez względu na swoją sprawność.
Pobiec, przejść lub przejechać na wózku – formuła nowego przedsięwzięcia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego zakłada, iż udział w wydarzeniu ma być dostępny absolutnie dla każdego bez względu na stopień sprawności. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że każda osoba, sprawna lub z niepełnosprawnością, może być aktywna fizycznie. Organizatorzy biegu chcą zwrócić uwagę na fakt, iż sport powinien być częścią życia każdego człowieka. Przekonują do tego ambasadorzy biegu Robert Korzeniowski, Michał Pol, Dariusz Wojda oraz paraolimpijczycy, w tym medaliści igrzysk w Tokio, Alicja Jeromin, Michał Derus, Barbara Bieganowska-Zając oraz duet Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim.
- Każdy może wziąć udział w 1. Orlen Paralympic Run. Oczywiście zależy nam na tym, by zapisywały się osoby z niepełnosprawnościami, ale także sprawne – bieg, tak jak cały sport, jest bowiem fantastyczną formą integracji społecznej. Zależy nam, by ruch i aktywność fizyczna była stałym elementem życia każdego człowieka. Celem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest nie tylko popularyzowanie sportu paraolimpijskiego w naszym kraju, ale także popularyzowanie aktywności fizycznej. Dlatego też robimy 1. Orlen Paralympic Run – tłumaczy Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
I faktycznie, nie chodzi o wynik, tylko o sam udział i ukończenie biegu na dystansie 1 km lub 5 km. W tym roku 1. Orlen Paralympic Run jest biegiem wirtualnym, ale organizatorzy zakładają, że w przyszłości będzie się odbywał w prawdziwej, biegowej rzeczywistości.
REKLAMA
- Formuła wirtualna jest podyktowana przede wszystkim bezpieczeństwem uczestników, ale wierzymy, że w przyszłości, może już w przyszłym roku, pobiegniemy razem „w realu”. Bardzo nam zależy, by osoby z niepełnosprawnościami zarażać ruchem i aktywnością, by pokazywać, że stopień sprawności jest sprawą drugorzędną, że niepełnosprawności nie trzeba się wstydzić i że bez względu na swoją sytuację można ciekawie żyć i robić fantastyczne rzeczy. Pobiec może każdy, o każdej porze i w każdym miejscu na świecie, byle to zrobił 10 października – dodaje Paulina Malinowska-Kowalczyk, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
<<< WIĘCEJ INFORMACJI TU >>>
Sponsorem tytularnym biegu jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Polskie Radio jest patronem medialnym biegu.
Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) jest organizacją, której celem jest propagowanie i upowszechnianie ruchu paraolimpijskiego. Powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Obecnie Polski Komitet Paraolimpijski zrzesza 7 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Polską Federację Bocci oraz Polski Związek Rugby na Wózkach.
Posłuchaj
Celem i misją Komitetu jest reprezentowanie polskiego sportu w Międzynarodowym Komitecie Paraolimpijskim oraz wobec narodowych komitetów paraolimpijskich, przygotowywanie i uczestnictwo polskiej reprezentacji narodowej w igrzyskach paraolimpijskich, oraz wykonywanie zadań wynikających z postanowień Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Walnego Zgromadzenia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz zadań zlecanych przez władze państwowe.
REKLAMA
Zadaniem Komitetu jest także promocja ruchu paraolimpijskiego i propagowanie wartości paraolimpijskiego sportu takich jak odwaga, determinacja, inspiracja i równość.
***
Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego:
red
REKLAMA