Publicysta: orzeczenie TK wpisuje się w werdykty trybunałów w innych państwach
Robert Knap z portalu tvp.info powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że Polska nie jest jedynym krajem w UE, który orzekł, że prawo krajowe jest ważniejsze niż prawo unijne.
2021-10-08, 15:21
W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził wyższość prawa krajowego nad prawem unijnym. Do komentarzy nt. orzeczenia TK odniósł się Rober Knap z portalu TVP Info.
Powiązany Artykuł
"Polsce nie grożą żadne kary finansowe". Prof. Gontarski o możliwych konsekwencjach orzeczenia TK
- Te komentarze, które słyszymy dzisiaj, tak naprawdę słyszymy od kilku tygodni - powiedział.
Tematem powracającym jak bumerang jest polexit. Mówią o nim głównie politycy opozycji. - To można uznać za przygotowanie do orzeczenia TK, które wczoraj zapadło. Dzisiaj te głosy są silniejsze właśnie dlatego, aby podkreślić, że to, co się dzieje, to właśnie jest polexit - wyjaśnił publicysta.
- "UE to wspólnota państw, a nie państwo federalne". Niemiecki TK podważył orzeczenie TSUE
- Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na prymat prawa krajowego nad unijnym
- Eric Zemmour: czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim
Zdaniem Roberta Knapa z prawnego punktu widzenia niewiele się stało. - To orzeczenie jest orzeczeniem, które generalnie wpisuje się w orzecznictwo innych krajów - zauważył.
Posłuchaj
Dziennikarz portalu TVP Info przypomniał, że Polska nie jest jedynym krajem w UE, który orzekł, że prawo krajowe jest ważniejsze niż prawo unijne. Jako przykład podał Niemcy, Francję i Danię.
- Te orzeczenia były wydawane w podobnej treści - wyjaśnił. - TK stwierdził, że unijne traktaty nie mogą być rozszerzane i nie mogą stanowić, w kwestii suwerenności Polski, że konstytucja jest mniejszej wagi niż nie tylko traktat i przepisy, ale nawet orzeczenia TSUE - dodał.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Robert Knap (portal TVP Info)
Data emisji: 08.10.2021
REKLAMA
Godzina: 14.33
bf
REKLAMA