To ograniczenie praw młodych ludzi do rozwoju. UNICEF alarmuje

Co szósty nastolatek jest zagrożony wykluczeniem transportowym - wynika z raportu UNICEF Polska. Prawie co trzeci ankietowany ma poczucie, że gdyby nie kwestia dojazdów jego relacje ze znajomymi byłyby lepsze.- Zagwarantowane w konwencji z 1991 roku prawa dziecka dla wielu młodych ludzi są zagrożone - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Bratkowski, rzecznik prasowy UNICEF Polska.

2025-02-24, 14:00

To ograniczenie praw młodych ludzi do rozwoju. UNICEF alarmuje
Wykluczenie transportowe dotyczy 14 procent dzieci i młodzieży w wieku 12-19 lat. Foto: Eryk Stawinski/REPORTER

Według raportu UNICEF Polska "Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce" 30 procent nastolatków uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. Co piaty deklaruje, że wybrałoby inną szkołę, gdyby nie problemy transportowe.

Utrudnione prawo do rozwoju

- Istnieją połączenia np. do szkoły, ale jedno jest rano, a jedno po południu, co powoduje, że ci młodzi ludzie, którzy chcieliby np. zostać na zajęciach dodatkowych, skorzystać z jakichś usług kulturalnych, sportowych, to nie mogą tego zrobić - powiedział Jan Bratkowski.

Posłuchaj

Jan Bratkowski, rzecznik prasowy UNICEF Polska o wykluczeniu transportowy (Temat dnia) 14:21
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik UNICEF Polska uważa, że to jest de facto ograniczanie praw młodych ludzi. - Wykluczenie transportowe nie wpisuje się bezpośrednio w realizacje praw dziecka, natomiast przez to, że młodzi ludzie nie mają jak się dostać na niektóre zajęcia, ich inne prawa są ograniczane. Prawo do rozwoju, prawo do rozwijania się, do edukacji, do budowania relacji z bliskimi przyjaciółmi, wszystkie te kwestie są dla nich utrudnione - wskazał.

Gość Polskiego radia 24 podkreślił, że wykluczenie transportowe ma często ogromny wpływ na przyszłe życie młodych ludzi. - Jeżeli chcieli chodzić do jednej szkoły, natomiast przez to, że nie mieli jak do niej dojechać, musieli wybrać coś innego, to ma długofalowy wpływ na ich życie, na wybór ścieżki życiowej, kariery zawodowej - tłumaczył.

REKLAMA

Jak przeciwdziałać?

Według raportu UNICEF Polska wykluczenie w większym stopniu zagraża uczniom szkół średnich oraz dziewczętom, a także jest poważniejszym problemem na wsiach i w powiatach peryferyjnych. Co więcej, odsetek zagrożonych wykluczeniem wzrasta wraz z liczbą członków gospodarstwa domowego. Samo posiadanie auta w rodzinie nie jest też gwarantem zaspokojenia wszystkich potrzeb transportowych.

Autorzy raportu wskazują, że polityka przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu musi uwzględniać uwarunkowania lokalne, a organizacja transportu powinna być koordynowana na szczeblu wyższym niż gminny. W planowanych rozwiązaniach należy także uwzględnić odmienną specyfikę małych i średnich miast w kontekście dostępu dzieci i młodzieży do usług i innych celów ich podróży. Kluczowe jest też dostosowanie rozkładów jazdy do potrzeb młodych oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie publicznym. 

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Jan Bratkowski (rzecznik prasowy UNICEF Polska)
Data emisji: 24.02.2025
Godzina emisji: 11.09

Źródło: Polskie Radio24/paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej