"Dotyka kilkunastu milionów Polaków". Eksperci o wykluczeniu transportowym

2024-02-20, 10:45

"Dotyka kilkunastu milionów Polaków". Eksperci o wykluczeniu transportowym
Ważna jest także liczba dostępnych połączeń, jeden autobus czy pociąg dziennie nie wystarczy. Foto: POLREGIO/Twitter

Według różnych szacunków nawet 10 tys. miejscowości w Polsce nie ma żadnego dostępu do transportu publicznego; tylko w latach 2016-2020 długość krajowych linii komunikacji autobusowej zmniejszyła się o jedną trzecią. W Polskim Radiu 24 dyskutowali Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, oraz Jakub Madrjas, ekspert ds. transportu, redaktor prowadzący portalu Rynek-Kolejowy.pl.

Wykluczenie transportowe mieszkańców mniejszych miejscowości to jeden z najczęściej podnoszonych problemów przez te osoby. Im dalej od metropolii, tym częściej mieszkańcy wskazywali na liczne niedogodności z tym związane - utrudniony dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej lub rehabilitacji, trudności w dojeździe do pracy osób niedysponujących prywatnym samochodem.

Brak publicznych połączeń sprawia, że uwięzieni w domach pozostają seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, a dzieci mają ograniczony dostęp do edukacji.

"Skala zjawiska jest ogromna"

Iwona Budych zauważyła, że zjawisko wykluczenia transportowego dotyka kilkunastu milionów Polaków, z czego dla sześciu milionów powoduje to mniejsze lub większe trudności w wypełnianiu codziennych obowiązków. - Skala zjawiska jest ogromna. Mam wrażenie, że na przestrzeni ostatnich lat nie podjęto zbyt wielu kroków, by to wykluczenie zlikwidować. Na kolei możemy zauważyć rosnące potoki pasażerskie, natomiast sytuacja wygląda znacznie gorzej, jeśli chodzi o połączenia autobusowe - zauważyła.

"Codzienne problemy niezwiązane z tym, czy ktoś lubi, czy nie lubi jeździć samochodem"

Jakub Madrjas zwracał uwagę na wagę dostępności do dużej liczby połączeń w ciągu dnia. - Teoretycznie ten autobus jest, gmina zapewnia połączenia, ale kursuje on raz dziennie. Jeśli zaś nie ma połączenia autobusowego, trzeba liczyć na sąsiada, iść na piechotę lub wsiąść na rower. Nie każdy może to zrobić, szczególnie jeśli jest to np. 15 kilometrów. Młodzież, która jeszcze nie prowadzi samochodu, nie może wybrać szkoły, którą chce, nie może dojeżdżać na zajęcia pozalekcyjne, nie pójdzie do kina, nie spotka się ze znajomymi. To codzienne problemy, niezwiązane z tym, czy ktoś lubi, czy nie lubi jeździć samochodem - podkreślił gość audycji. 

Posłuchaj

Eksperci o wykluczeniu transportowym (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko - o samorządach) 21:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadzący: Karol Surówka

Goście: Iwona Budych - prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, Jakub Madrjas, ekspert ds. transportu, redaktor prowadzący portalu Rynek-Kolejowy.pl 

Data emisji: 20.02.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej