Eksperci o obronie cywilnej w Polsce. "Przez lata ten temat nie istniał"
- Raport NIK potwierdził to wszystko, co wiedzieli specjaliści o stanie polskiego budownictwa ochronnego. Tych miejsc jest za mało, dla 4 proc. ludności. Ale to jest pojemność budowli, gdyby były one w stanie dobrym - mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Wołoch (Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa). Gościem audycji był również Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa").
2024-04-02, 10:15
Według opublikowanego niedawno raportu NIK na miejsce w schronach może liczyć 4 proc. mieszkańców Polski. W niektórych gminach w ogóle nie istnieją miejsca schronienia dla ludności.
MSWiA zapowiedziało stworzenie ewidencji schronów oraz miejsc, które mogą służyć jako schrony. Będzie to element rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która ma niedługo trafić do konsultacji społecznych.
"Oględziny dotyczyły tylko wybranych obiektów"
Franciszek Wołoch zwrócił uwagę na fatalny stan istniejących obiektów ochronnych. - Zgodnie z raportem NIK w złym stanie jest 60 proc. schronów i 53. proc. ukryć. Bezpiecznych miejsc jest około pół miliona, zakładając, że dane NIK mają przełożenie w skali kraju, ponieważ oględziny dotyczyły tylko wybranych obiektów. Tak czy inaczej jest bardzo źle - stwierdził.
"Temat przemilczany"
Mariusz Cielma zaznaczył, że obrona cywilna de facto nie istniała w Polsce przez ostatnie lata. - Była niedoinwestowana, nie było dokumentów mówiących, jak ma funkcjonować, zaś od 2022 r. nie istnieje również formalnie (…). W czasach PRL obrona cywilna działała w sposób systemowy, od poziomów zakładów pracy czy osiedli, budowano różne obiekty ochronne, gdy szykowano się na scenariusz związany z globalnym konfliktem nuklearnym. Współcześnie jest to temat przemilczany - stwierdził i dodał, że dopiero wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie spowodował wzrost zainteresowania kwestiami ochrony ludności cywilnej.
REKLAMA
Posłuchaj
W piątek, 22 marca br., minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe regulacje usuwają lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny.
* * *
Audycja: Słowem wszystko - o samorządach
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
REKLAMA
Goście: Franciszek Wołoch (Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa) i Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa")
Data emisji: 2.04.2024
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka/kormp
REKLAMA
REKLAMA