Ilu Afgańczyków ewakuowanych do Polski otrzymało ochronę międzynarodową? Sprawdź nowe dane
Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 1000 ewakuowanych do Polski Afgańczyków. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał już pierwsze decyzje o udzieleniu tym osobom ochrony międzynarodowej. Jak poinformował rzecznik UdSC Jakub Dudziak, dotychczas status uchodźcy nadano 60 cudzoziemcom.
2021-10-09, 09:20
Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji Urząd do Spraw Cudzoziemców objął opieką 1024 obywateli Afganistanu.
Powiązany Artykuł
"Niestety ta sytuacja będzie jeszcze trwała". Wiceszef MSZ o napływie migrantów i kryzysie na granicy
Ochrona międzynarodowa
- Po udzieleniu ochrony międzynarodowej cudzoziemcy otrzymują bezterminowe prawo pobytu i pracy w Polsce. Wydane zostaną im karty pobytu oraz tzw. Genewski Dokument Podróży, na podstawie których będą mogli swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej i strefy Schengen, a także do innych krajów po spełnieniu niezbędnych warunków, np. po uzyskaniu wizy - tłumaczył rzecznik UdSC.
Dodał, że beneficjenci ochrony międzynarodowej będą mogli korzystać m.in. z opieki medycznej, pomocy integracyjnej, dostępu do oświaty, ochrony przed bezrobociem, swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej, świadczeń pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych.
Rzecznik UdSC poinformował ponadto, że z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzysta obecnie 928 obywateli Afganistanu, ewakuowanych współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego i dyplomacji oraz NATO. W ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 677 osób z tej grupy.
Powiązany Artykuł
Prof. Mieczysław Ryba: Aleksandrowi Łukaszence chodzi o pokazanie słabości Polski
Pomoc socjalna
UdSC przypomina, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.
Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej, m.in. zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej zapewnianych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, a także z zajęć edukacyjnych, jak np. nauka języka polskiego. Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.
ng
REKLAMA
REKLAMA