21. Dzień Papieski. Kardynał Nycz: św. Jan Paweł II mówiłby dziś o lękach współczesnego świata
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, powiedział, że Dzień Papieski ma przypomnieć osobę i nauczanie świętego Jana Pawła II, a równocześnie pomóc zrobić coś dobrego.
2021-10-09, 21:46
Powiązany Artykuł
Prymas Stefan Wyszyński. Zobacz serwis specjalny
W przesłaniu, wyemitowanym w przeddzień 21. Dnia Papieskiego w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kardynał Nycz przypomniał, że w niedzielę będą zbierane ofiary na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jest to budowanie żywego pomnika papieżowi - powiedział metropolita warszawski.
Czytaj także:
- VIII pielgrzymka papieża do Polski. "Bóg okazał nam miłosierdzie"
- Kard. Nycz: fundamentem wolności jest dekalog i sumienie, które broni przed relatywizmem
- "Prymas i Papież" - nowe spojrzenie na relacje Wyszyńskiego i Wojtyły
"Zmienił bardzo wiele"
Kardynał Nycz podkreślił, że pontyfikat Jana Pawła II przyniósł duże zmiany w Kościele i w świecie. "Ten papież nie tylko w Polsce coś ruszył i coś zmienił, a zmienił bardzo wiele, ale zmienił w Europie środkowo-wschodniej, zmienił w świecie". - On wyszedł z Kościołem powszechnym w świat. Czy dzisiaj wolno o tym zapomnieć? Czy wolno ten pontyfikat nie tyle przemilczeć, ile mało o nim mówić? Nie, nie wolno - powiedział kardynał Nycz. Podkreślił, że Dzień Papieski ma przybliżyć świętego Jana Pawła II w różnych aspektach jego posłannictwa: jako człowieka wiary, Kościoła i kultury.
Posłuchaj
Metropolita warszawski powiedział, że Dzień Papieski będzie obchodzony w całej Polsce. We wszystkich parafiach zostanie odczytany list pasterski Episkopatu, przypominający świętego Jana Pawła II. Odbędą się większe lub mniejsze uroczystości, a przede wszystkim zbiórka na rzecz studentów i uczniów szkół średnich - stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Kardynał Nycz przypomniał słowa "Nie lękajcie się", wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas inauguracji pontyfikatu.
REKLAMA
Kardynał dodał, że dzisiaj papież mówiłby o lękach współczesnego świata. - Lęk pandemii, lęk o uchodźców i z powodu uchodźców. Na tym lęku bardzo często ludzie rozmaitych opcji, tak czy inaczej, rozgrywają swoje własne interesy. Pewnie papież o tym by wspominał i mówił - powiedział metropolita warszawski.
Dodał, że Jan Paweł II wzywał też do otwarcia się na Chrystusa, który jest źródłem wolności. To "Nie lękajcie się" było wielkim wołaniem o nadzieję złożoną w Bogu. Myślę, że tak powinniśmy podejść do naszych współczesnych lęków, żebyśmy źródło nadziei znajdowali w Jezusie, który jest przyjacielem człowieka - zakończył kardynał Kazimierz Nycz.
IAR/in./
REKLAMA