"Kryzys gospodarczy jest gigantyczny". ONZ alarmuje o pogarszającej się sytuacji w Libanie
Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje o stale pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Libanie. Światowy Program Żywienia twierdzi, że wkrótce w kraju może gwałtownie wzrosnąć liczba głodnych. Kryzys w Libanie, niegdyś jednym z najbogatszych krajów swojego regionu, jest uważany za jedną z najpoważniejszych katastrof ekonomicznych na świecie.
2021-10-12, 15:14
Powiązany Artykuł
Blackout w Libanie. Zamknięcie dwóch elektrowni paraliżuje kraj
Światowy Program Żywienia informuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat ceny żywności w Libanie wzrosły o ponad 600 procent. ONZ wspiera już co czwartego Libańczyka, którego nie stać na zakup jedzenia. Ocenia się też, że połowa mieszkańców kraju żyje na granicy ubóstwa.
Posłuchaj
W Libanie brakuje paliwa, a kierowcy, aby zatankować auta, czekają po kilka godzin w kolejkach na racjonowaną benzynę. W Bejrucie wiele sieci energetycznych jest nieczynnych, co oznacza, że nie tylko w domach, ale i w urzędach i szpitalach nie ma prądu. Energię mają jedynie ci, którzy mają zapasy paliwa do generatorów.
W weekend prądu nie było w całym kraju, bo dwóm największym elektrowniom zabrakło paliwa. W tym samym czasie potężny pożar zniszczył zbiorniki paliwa na południu kraju.
Kryzys gospodarczy w Libanie trwa od dwóch lat, kiedy to załamał się rynek walutowy. Sytuację dodatkowo pogorszyły pandemia koronawirusa i potężny wybuch w porcie w Bejrucie. Libańczycy oskarżają też polityków, że do kryzysu przyczyniła się wszechobecna korupcja władz.
IAR/ jb
REKLAMA