Festiwal "Inspirowane Górami" 2021. Ewa i Maciej Berbeka patronami, dla których Zakopane było impulsem
W Zakopanem rozpoczyna się Festiwal "Inspirowane Górami...". Organizowany od kilku lat jesienią jest okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu miasta. Celem festiwalu jest pokazanie twórczości, której źródłem jest fascynacja górami. Festiwal od trzeciej edycji dedykowany jest Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Broad Peaku. Polskie Radio jest patronem wydarzenia w stolicy Tatr.
2021-10-14, 10:08
Festiwal "Inspirowane Górami..." organizowany od kilku lat jesienią jest formą uczczenia rocznicy nadania Zakopanemu praw miejskich, która przypada na dzień 18 października. Wydarzenie jest również okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu miasta przez mieszkańców i turystów ceniących uroki piękniej tatrzańskiej jesieni. Celem festiwalu jest pokazanie twórczości w różnych dziedzinach, której źródłem jest fascynacja górami, w tym także Tatrami oraz miastem leżącym u ich podnóża, z jego ciekawą kulturą i historią.
- Wydarzenie jest okazją spotkania osób, dla których Zakopane i góry stają się nowym impulsem w poszukiwaniach twórczych - tłumaczy Joanna Staszak, organizatorka festiwalu.
Posłuchaj
Festiwal od trzeciej edycji poświęcony jest Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął na Broad Peaku. Pięć lat później zmarła jego żona, znakomita plastyk i scenograf, Ewa Dyakowska-Berbeka. Niespełna pół roku później odbyło się uroczyste ogłoszenie ich obojga – zakopiańczyków, pracujących i działających dla miasta społecznie i zaangażowanych od początku w organizację wydarzenia – patronami festiwalu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"
Osoby zafascynowane górami łączy wytrwałość w podejmowanych wysiłkach. Nie sposób zajmować się pracą twórczą czy wspinaniem bez pokonywania własnych ograniczeń. Niekiedy los stawia człowieka w sytuacjach, które sprawiają, że codzienność staje się swoistym uprawianiem sztuki przetrwania i szkołą kształtowania charakteru. Nie chodzi jednak wyłącznie o przetrwanie własnych kryzysów czy zewnętrznych trudności. Takie doświadczenia – bywa, że dramatyczne, pozbawiające swobody działania – otwierają perspektywę prowadzącą do Absolutu. Jeśli staną się odkryciem transcendentnego wymiaru istnienia, mogą dać impuls do „oderwania się od płaskości egzystencji”, by „sięgać Nieba”, jak to określiła prof. Anna Grzegorczyk, która zajmuje się m.in. fenomenem człowieczeństwa, filozofią rozwoju duchowego, a także filozofią sztuki. Jej słowa są szczególnym przesłaniem dla uczestników tegorocznego Festiwalu. Pisze tak: „Wejście na swą indywidualną ścieżkę życiową wiąże się ze zdobyciem świadomości trudnej drogi, na której przeszkody hartują ducha”.
Plan 10. edycji Festiwalu
14 października – czwartek
godz. 12.00 Beata Bugaj-Tomaszewska, Małgorzata Drozd-Witek, „Malarstwo”
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie laureatek 2. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Moje Zakopane”
Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
REKLAMA
godz. 16.00 „W akcji ratunkowej”. Wernisaż wystawy zdjęć z wypraw ratunkowych artysty fotografika, ratownika TOPR Macieja Gąsienicy
Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
godz. 16.30 „W akcji ratunkowej”. Spotkanie autorskie z artystą fotografikiem Maciejem Gąsienicą, ratownikiem TOPR w latach 1965–1997.
„Ratunek nadchodzi z nieba” (reż. Jerzy Porębski). Projekcja filmu
REKLAMA
Kino Miejsce, ul. Orkana 1
Powiązany Artykuł
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980
15 października – piątek
godz. 16.00 Beata Sabała-Zielińska, „TOPR 2. Nie każdy wróci”. Prapremiera książki.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, os. Łukaszówki 4a
16 października – sobota
godz.9.00 Wycieczka dla Dużych i Małych z dr. Pawłem Skawińskim, współautorem książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”.
REKLAMA
Zbiórka przed UM Zakopane, ul. Kościuszki 13
godz. 10.00–21.00 Zajęcia wspinaczkowe dla zakopiańskich dzieci i młodzieży. Prowadzenie KW Zakopane
Ścianka wspinaczkowa Czysta Forma przy SP nr 5, ul. Nowotarska
godz. 16.00 „Tatry z lotu ptaka”. Wernisaż wystawy fotografii Adama Brzozy
REKLAMA
Rejon oczka wodnego, ul. Krupówki
godz. 16.30 „Fotografia Tatrzańska – z lotu ptaka i nie tylko”. Spotkanie z Adamem Brzozą
Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego
Powiązany Artykuł
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA
17 października – niedziela
godz. 18.00 Grzegorz Turnau LIVE.
REKLAMA
Teatr im. St.I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15
Obowiązkowa rejestracja na 10. edycję Festiwalu: https://www.zakopane.pl/rejestracja-na-wydarzenia#/
- Tragiczna wyprawa na Broad Peak
- Tragedia na Broad Peak: prokuratura umarza śledztwo
- Tragedia na Broad Peak. "Zabrakło tlenu oraz koleżeństwa" - twierdzi współautorka raportu o przyczynach tragedii na Broad Peak himalaistka Anna Czerwińska
/red
REKLAMA
REKLAMA