"Nie zakładamy pozaprawnego działania KE, ale...". Fogiel o wstrzymywaniu Krajowego Planu Odbudowy
- Mam nadzieję, że w ramach walki politycznej, starcia koncepcji UE, Krajowy Plan Odbudowy nie będzie brany na zakładnika. Liczymy, że zgodnie z przepisami prawa Komisja Europejska zaakceptuje KPO – mówił w środę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
2021-10-13, 10:04
Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.
Zgodność z przepisami
Fogiel, pytany w Programie 1 Polskiego Radia o przeciągające się zatwierdzenie przez Brukselę KPO i o to, czy realna jest groźba utraty unijnych pieniędzy, stwierdził, że "tak naprawdę to jest pytanie o to, czy Komisja Europejska jest skłonna postępować niezgodnie z przepisami".
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: wyrok TK jest kolejnym etapem sporu z Unią Europejską
- Mam nadzieję, że to jest nierealne. Mam nadzieję, że w ramach walki politycznej, że w ramach starcia koncepcji Unii jako organizacji skupiającej kraje członkowskie, a tej innej koncepcji federacyjnej, czyli Unii jako swego rodzaju superpaństwa, KPO nie będzie brany na zakładnika – powiedział.
Posłuchaj
Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie tylko Polska, ale też kilka innych krajów czeka na ostateczne zatwierdzenie planów.
REKLAMA
- Postępowanie Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. Brudziński: to działania pozatraktatowe
- Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy
- My wykonaliśmy wszystkie obowiązki, jakie nakładało na nas rozporządzenie dotyczące Funduszu Odbudowy i Odporności, wszystko jest uzgodnione z Komisją, więc tak naprawdę to jest kwestia, kiedy Komisja wykona swoją pracę i zaakceptuje ten plan. Nie ma żadnych przesłanek, żeby było inaczej – powiedział Fogiel. - Liczymy, że zgodnie z przepisami prawa Komisja zaakceptuje KPO – oświadczył.
Plany awaryjne
- Nie zakładamy pozaprawnego działania KE, ale oczywiście będziemy przygotowani, będziemy szukali rozwiązań nawet bardzo awaryjnych, ale nie chciałbym, żeby to dzisiaj zabrzmiało alarmistycznie, bo nie ma ku temu powodów - dodał Fogiel.
Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe pieniądze z UE na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.
REKLAMA
pg, pap
REKLAMA