Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków

Polskie rolnictwo i wytwarzane przez nie produkty są naszą doskonałą wizytówką w świecie. Także Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to czy kupują świeże i zdrowe produkty spożywcze. Dlatego pomoc dla rolników zaproponowana w Polskim Ładzie może być oceniona tylko pozytywnie tak patrząc przez pryzmat rolników jak i konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z PAN i uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.

2021-10-13, 10:00

Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków
Polskie produkty spożywcze głównie trafiają na rynki krajów UE, gdzie wywożone jest ponad 74 proc. eksportowanej żywności. Największym odbiorcą w Unii są Niemcy (25 proc. eksportu).Foto: Shutterstock

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli do przedstawionych przez rząd propozycji rozwiązań z Polskiego Ładu skierowanych do rolników. To m.in.: większe dopłaty dla mniejszych gospodarstw, emerytura przez przekazywania ziemi, większy zwrot akcyzy od paliwa rolniczego, współfinansowanie ubezpieczeń rolniczych, dopłaty do budowy zbiorników retencyjnych w gospodarstwach czy możliwość postawienia dużych budynków gospodarczych bez zbędnych formalności.

-  Propozycje Polskiego Ładu dla rolników wyglądają lepiej niż dobrze. Wychodzą naprzeciw nie tylko rolnikom, ale też konsumentom. Każdy z nas chciałby zjeść dobrą żywność, a ta polska jest chwalona nie tylko przez sąsiadów, ale na całym świecie. Zwłaszcza dla małych gospodarstw możliwość np. uproszczonej sprzedaży własnych produktów, jest bardzo dobra. Trudno będzie jednak uzyskać to, żeby drobne gospodarstwa rolne same sprzedawały swoje produkty do sklepów. One kontraktują bowiem z reguły duże ilości towarów, po z góry ustalonych cenach. Te zaś są zawsze obarczone ryzykiem zmiany cen, więc mogłoby się okazać, że dla małego gospodarstwa byłoby to mocno nierentowne - mówił prof. Konrad Raczkowski.

W jego opinii szansą na taką większą sprzedaż rolników mogłyby być spółdzielnie. Ważne byłyby tu też instytucje pomocowe jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i BGK. Ten drugi powołał specjalny zespół, a jego pracownicy wypełniają wnioski o pomoc, które mogą składań gminy. Jest to problem, bo dotąd ok. 1000 gmin takich wniosków nie składało w ogóle, gdyż nie wiedziały, jak zrobić.

 Odnosząc się do kwestii cen, które mogą być wyższe na towary oferowane przez małe gospodarstwa prof. Konrad Raczkowski zauważył, że rolnicy będą musieli wyważyć, czy opłaca im się je obniżyć, korzystając chociażby ze zwolnienia z podatku od sprzedaży do kwoty 1000 tys. zł rocznie. Ocenił to rozwiązanie jako bardzo preferencyjne dla rolników.

REKLAMA

-  Konsument powinien mieć wybór i dostęp do rzetelnej informacji na temat spożywanego produktu, żeby mógł decydować świadomie, ale też, żeby gdy go jego dochody są niższe mógł nabyć tańszą żywność nawet trochę gorszej jakości - powiedział dr Marian Szołucha.

Dodał, że dla konsumentów bardzo ważne jest też rozwiązanie z Polskiego Ładu dotyczące paszportyzacja żywności. To światowy trend zapewniający wiarygodną informację o produkcie żywnościowym.

- Polska żywność powinna na tym zyskać wizerunkowo a konsument będzie miał dostęp do wiarygodnych danych o niej. Spadną dzięki temu koszty inspekcyjne prowadzenia działalności rolniczej, zoptymalizowane mogą być procesy zarządzania produkcją. Ro bardzo ciekawy projekt, który wprowadza do rolnictwa innowacje dostępne w innych branżach – mówił dr Marian Szołucha.

 

REKLAMA

Audycję prowadziła Anna Grabowska,zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

dr Marian Szołucha i prof. Konrad Raczkowski gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) 23:31
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej