Rośnie napięcie na linii Chiny-Tajwan. Kolejne prowokacje i demonstracje siły Pekinu
Chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu mają być - zdaniem władz w Pekinie - sygnałem dla sił opowiadających się za formalną niezależnością wyspy.
2021-10-13, 13:55
Powiązany Artykuł
Jednostki specjalne USA na Tajwanie. Marines od roku szkolą tamtejszą armię
Na początku października rekordowa liczba chińskich samolotów zwiadowczych naruszyła wojskową strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu, co rząd w Tajpej uznaje za demonstrację siły. Chiny uznają Tajwan za część własnego terytorium, jednakże de facto nie mają nad nim żadnej kontroli.
Posłuchaj
Ma Xiaoguang, rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu na konferencji prasowej w Pekinie winą za rosnące napięcia w Cieśninie Tajwańskiej obarczył tajwańską partię rządzącą. Demokratyczna Partia Postępowa, zdaniem chińskich władz, pozostaje "w zmowie" z obcymi siłami. Według Pekinu dążenia do niepodległości Tajwanu to "prowokacje".
Na początku października, kiedy w Chińskiej Republice Ludowej świętowano rocznicę powstania państwa, chińskie myśliwce wielokrotnie naruszały wojskową strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu. W opinii tajwańskiego MON doprowadziło to największych napięć w Cieśninie Tajwańskiej od ponad czterdziestu lat. Relacje Pekinu i Tajpej ulegały pogorszeniu od 2016 roku, kiedy urząd prezydenta objęła na Tajwanie wywodząca się ze środowiska proniepodległościowego Tsai Ing wen. Rok wcześniej poprzedni prezydent Ma Ying-jeou w Singapurze spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.
dn
REKLAMA
REKLAMA